Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da İran karşıtı yeni oluşum: Ulusal Girişim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da Hizbullah’ın lehine olan güç dengesini bozmak ve ülke üzerindeki İran hegemonyasına karşı direnmek için yeni bir oluşum başlatılıyor. Başta siyaset, din ve medya olmak üzere birçok kesimden ismin bir araya gelerek başlattığı Ulusal Girişim Hareketi devleti ve anayasayı korumak için harekete geçmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Lübnan’ın tanık olduğu çöküntünün değerlendirilmesi talep ediliyor.

Siyasetçi, akademisyen ve düşünür olan Lübnanlı Dr. Rıdvan El-Seyid ve 14 Mart Hareketi Genel Sekreterlik Koordinatörü Faris Said tarafından başlatılan girişimin, onlarca kişiyi bir araya getireceği ve bu kişilerin, girişimin kurucuları tarafından yayınlayacak “Siyasi Belge”nin ötesine geçeceği belirtiliyor. Bu oluşumun topluluklar ve bölgeler arasında siyasi bir akımın başlatılması yönünde genişleyeceği kaydediliyor. Lübnan’ı İran’ın etkisinden kurtaracak ve Lübnan üzerindeki İran vesayetini ortadan kaldırma görevi üstlenecek oluşumun Arap meşruiyetini korumak yolunda adım atacağı vurgulanıyor.

Girişimini başlatanların amacı, oluşumun önceden ortaya atılan hareketlerden farklı bir ivme kazandırmak. Rıdvan el-Seyid tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalara göre hareket, bazıları farklı siyasi partilere mensup olan ancak artık ilişkisi kesilmiş her türlü mezhepten üyeyi barındırıyor. Harekete 20’den fazla kalkınma ve hizmet grubunun katıldığını belirten Seyid, bir sonraki aşamaya dair çalışma programı geliştirmek için de aralarında bir koordinasyon komitesi kurduklarını kaydetti.

Ulusal Girişim Hareketi’nin dört sabit üzerine ortaya çıktığını ifade eden Seyid önceliklerinin Taif Anlaşması ve anayasayı korumak olduğunu söyledi. Ayrıca yasadışı silahlara karşı mücadele etmek, devletin tüm Lübnan topraklarındaki yetkisini genişletmek, Lübnan’ın meşruiyetini yenilemek ve devleti yeniden inşa etmek iç politikaları yolsuzluktan ayrı olarak formüle etmek için çalıştıklarını kaydetti.

Yeni hareketin projesi sadece Lübnan’daki siyasi hayatın hatalarını düzeltme üzerine kurulu değil. Faris Said, Ulusal Girişim Hareketi’nin siyasi eğilimden önce, ulusal iradeyi yeniden kurmayı amaçladığını vurguladı. Lübnan istikrarının, ülkenin takım, parti veya sınıf koşullarına teslim edilmesiyle mümkün olmadığını dile getirdi. Faris Said, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, istikrarın ancak üç meşru duruma saygıyla sağlanabileceğini söyledi. Bunları Lübnan Anayasası ve Taif Anlaşması hakkındaki Ulusal Uzlaşma Belgesi, Arap meşruiyeti ve Lübnan’ın Arap çıkarına olan bağlılığı ve uluslararası meşruiyete, özellikle de 1559 ve 1701 kararlarına olan bağlılık olarak sıraladı. “Lübnan’da, Hizbullah’ın şartlarına ve askeri gücüne teslim olan Lübnan istikrarından gurur duyanlar var. Ancak bunlar, güç dengesinin çalkantılı ve istikrarsız olduğunu, Lübnan’ın güç dengesine hükmetmediğini anlamak zorundalar” ifadesine yer verdi. Said, mevcut koşulların, Hizbullah’ın silah kullanarak devleti kontrol edebilmesi dâhilinde sonlanmayacağını kaydetti.

Ulusal Girişim Hareketi hazırlık komitesi, 26 Kasım’da düzenlenecek toplantıda tartışılması öngörülen taslak belgesini düzenlemeyi sürdürüyor. Taslak, Taif Anlaşması ve uluslararası kararlara uygun olarak tüm Lübnan topraklarında devletin egemenliğini genişletme zorunluluğu üzerinde duruyor. Ayrıca, cumhurbaşkanı ve mevcut hükümetteki uzlaşmanın mantığına boyun eğmenin devamlılığı kınanırken Suriye rejimi ile normalleşmenin de üzerinde duruluyor.

Ulusal Girişim Hareketi kurucuları, yalnızca seçim sandıklarına başvurmanın Hizbullah’ın Lübnan denklemini kontrol ettiği sürece mevcut denklemi değiştirmeyeceği konusunda hemfikir. Dr. Said bu durumu “İlk olarak 2005 seçimlerinde iki kez halk meşruiyetini kazandık. Silahlarla Beyrut’u bastılar. Sonrasında suikastlarla bize karşılık verdiler. Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın çoğunluğa sahip olmadığı delili, siyasi zaferin güçle kazanıldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. Hareketin, üç hafta içinde ulusal bir proje başlatacağını Said, hareketin, Lübnan’ı hayal kırıklığına uğratmayacağını kaydetti.

Dr. Said, girişimin siyasi boyutu olduğunu ise inkâr etmiyor. Bu bağlamda girişimin, yönetimi devralarak, Lübnan’da siyasi bir akım başlatmak için yapı oluşturacağını açıkladı.

Said ayrıca 14 Mart Hareketi’nin iktidarda temsil edilen güç ve parti uyumunun dışında seçime gidildiğine de dikkat çekildi. Bu bağlamda “Tüm olasılıklar açık. Ancak girişimin, seçim işlerindeki bu hacimle kısıtlandırılması yanlış” ifadesini kullandı. Said açıklamasında “Lübnan’daki kriz, Arap meşruiyetini ortadan kaldırarak İran’ı korumaktan kaynaklanıyor. Bizim girişimimiz, Lübnan’ın halkına geri verilmesine ve halk kararlarının özgür bırakılmasına dayanıyor” ifadesini kullandı.