Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da ‘İslamcı Tutuklular’ın ailelerinden yol kapatma eylemi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan cezaevlerindeki “İslamcı Tutuklular” olarak nitelenen mahkum grubunun aileleri, yakınları için kapsamlı af talepleri gündemleştirmek için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Merkezi hapishaneyi de içine alan Rumiyye karayolunu ulaşıma kapatan mahkum ailelerinin yanı sıra “İslamcı Mahkumlar” mensubu hükümlüler de Lübnanlı yetkililerin aralarındaki ihtilaflar nedeniyle sonuca ulaştırılmayan af yasasının kabul edilmesi için açlık grevi yapmaya devam ediyor.

Protestocular adına konuşan Şeyh Ahmed eş-Şimali, yaptığı konuşmada, “Cezaevinde iftira atılarak terörle suçlanan bin 200 mahkum bulunuyor. Onlar, Trablus mahkumları gibi siyasi rekabetin kurbanı. Orada da 400’den fazla mahkum Suriye’deki insanlarla iletişim kurmak ve savaşa katılmak üzere oraya gitmekle suçlanıyor” ifadelerini kullandı.

Lübnan Enformasyon Bakanlığı’na bağlı Ulusal Medya Ajansı’na göre, Şimali, Bir komploya kurban gitmeleri nedeniyle Lübnan ordusuna saldıranların serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirtti.

Ajans Şimali’nin, “Bir komplo sonucu kendileri adına dosyalar düzenlenip sahte imzalar atılan masumların serbest bırakılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştuğu bildirdi.
Şimali, 2013 yılının yazında Sayda şehrinin Abra bölgesinde Lübnan ordusu ile radikal Şeyh Ahmed el-Esir yanlıları arasında çıkan çatışmaya atıfta bulunarak “Olaya dair ses ve görüntüler, Lübnan ordusu ve evlatlarımız üzerine ilk ateş açanların (Hizbullah’ın gençlik yapılanması) ‘Direniş Tugayları’ olduğunu gösteriyor” dedi.