Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da İsrail’e ajan toplayan onlarca şebeke çökertildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Siber güvenlik alanında yeni adımlar atmaya hazırlanan Lübnan’dan yapılan açıklamalar İsrail’in ajanlık faaliyetlerine darbe vurulduğu yönünde. Ülkenin Emniyet Müdürü Abbas İbrahim, yaptığı açıklamada siber güvenliğin ulusal güvenlik için önemine dikkat çekti.

Lübnan Emniyet Müdürü Tuğgeneral General Abbas İbrahim çarşamba günü yaptığı açıklamada İsrail’e çalışmaları için ajan toplayan onlarca ağın çökertildiğini söyledi.

İbrahim, Eminiyet Müdürlüğü’nün Beyrut’taki genel merkezinde düzenlenen “İsrail’in siber tehditlerine yönelik farkındalık yaratmak” başlıklı konferansta yaptığı açıklamada “İsrail düşmanına çalışmak için ajan toplayan onlarca ağı çökerttik. Bu, bugünlerde yaşadığımız en ciddi savaştır” diye konuştu.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre bugün savaşların büyük bir kısmı bilginin kopyalanması, çalınması veya hassas sistemlerin devre dışı bırakıldığı siber saldırıların düzenlenmesi ile gerçekleşiyor. Zira günümüzde bir hükümetin askeri ya da güvenlik brimlerinin düşman olarak gördüğü ülkenin askeri üssüne girmek için siber saldırı başlatması yeterli hale geldi.

Emniyet Müdürü İbrahim, Lübnan’ı hedef alan İsrail ve terör örgütlerine karşı yeterli güvenlik gücü elde etmek için siber güvenlik ağlarına yatırım yapılması gerektiğini söyledi:

“Artık siber güvenlik konusunu ciddiyetle ele almadan egemenlik, bağımsızlık ve ulusal güvenlikten söz etmek mümkün değildir. Yaşananlar devletin, kamunun, özel sektörün ve kurumların korunması için acil güvenlik ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. Bu her şeyden önce Lübnanlıların kendi özgürlüklerini ve yaşamlarını korumak için önemlidir. Bunun aksi, yani siber güvenliğin olmadığı durumda ulusal egemenlik eksik demektir.”