Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da ‘İtani’nin Davası’ güvenlik ve yargı arasında gerilime yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan güvenlik yetkilileri, geçtiğimiz Cuma günü oyuncu İtani’ye İsrail ile işbirliği suçlamalarını yönelten ve Bilgi Suçlarıyla Mücadele Dairesi şefi olarak görev yapan Suzan el-Hac’ı gözaltına aldı.
Suzan el-Hac, Lübnan medyasında Suudi Arabistan’lı kadınların potansiyel intihar bombacısı olduğuna yönelik iddialarıyla tanınıyor.
Üç ay boyunca dosyadan sorumlu olan ilk soruşturma hakimi Riyad Ebu Gayda, “İç Güvenlik Güçleri Enformasyon Dairesi’ne verdiği adli raporun bazı teknik konuları açıklığa kavuşturmaya” yönelik olduğunu söyledi.

Ebu Gayda, Şark’ul Avsat’a “dosyanın teknik yönlerinin karmaşık olduğunu ve yorumlanması gereken yerler içerdiğini” belirtti. “Heyeti bu alanda bilirkişilere yöneltmeye karar verdim” derken “İtani’nin kendisine karşı yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini” belirtti.

Öte yandan Bilgi Dairesi tarafından yürütülen soruşturmada geçen Perşembe günü Elie Gabaş adında bir kişi tutuklandı.

Bilgi Dairesi Soruşturma Şubesi ise Başsavcı Samir Hamud’un gözetiminde Hac ve Gobaş’ı dinlemeye devam ediyor. Hamud, mahkemeyi soruşturmanın tüm unsurları tamamlanmadan İtani’yi beraat ettirdiği için eleştiriyor.

Yargıç Ebu Gayda ise Şarku’l Avsat’a “Bu dosya en karmaşık dosyalardan biri, bu nedenle, soruşturmayı tamamlamadan önce herhangi birinin masumiyetini belirleyemiyorum” dedi.

Avukat Rami Aytani, Şarku’l Avsat’a savunma heyetinin davadaki son gelişmeler ışığında Ziyad’ı serbest bırakma kararı beklediğini söyledi. Aytani, “Ziyad Aytani’nin özgürlüğünü ve itibarını kaybettiğini düşünüyoruz, ancak yasal olarak, Yargıç Ebu Gayda’ya tam güvenimiz var ve aldığı kararı sorgulamıyoruz” dedi.

40 yaşındaki Ziyad İtani, geçtiğimiz yıllarda Beyrut şehrinin tarihi, gelenekleri ve son 10 yılda yaşadığı değişikliklerle ilgili sergilediği bir tiyatro oyunuyla tanınıyor.