Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da kamu güvenliği kararı iptal edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da çıkması muhtemel yeni kriz başlıkları, Meşnuk – İbrahim görüşmesiyle şimdilik bertaraf edildi.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk ile Kamu Güvenliği Genel Direktörü Abbas İbrahim, İranlıların pasaportlarının damgalanmadan Lübnan’a giriş yapması konusundaki tartışmaları görüştü. Toplantı ile konuya ilişkin çıkması muhtemel bir kriz kontrol altına alındı.

Meşnuk, kararın iptaline yönelik bilginin kamuoyuna sızdırılmasının ardından dün, Lübnan’a döner dönmez yaptığı açıklamada konunun Başbakan Saad Hariri ile görüşüleceğini belirtti.

Lübnanlı Bakan, “İranlıların pasaportlarına damga vurulup vurulmaması konusunda doğru kararı almak ve tartışmayı sona erdirmek için Başbakan’a danışılması üzerinde anlaştık” dedi.

Kamu Güvenliği Direktörü ile yetkiler konusunda bir anlaşmazlık olmadığını vurguladı.

Meşnuk ve İbrahim arasında gerçekleşen toplantıda vatandaşlığa kabul kararnamesi de ele alındı.

Vatandaşlığa kabul kararnamesi konusunda da açıklamada bulunan Meşnuk, “Vatandaşlık yönetmeliği ile bağlantılı olarak para ödenmesinden bahsetmek boş ve yanlış. Bazıları Lübnan için kârdır. Onlara vatandaşlık vermek ülkedeki yatırımları arttıracaktır” dedi.

Kamu Güvenliği Genel Direktörü Abbas İbrahim de söz konusu görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Her şey çok iyi” dedi.İbrahim, hafta sonu vatandaşlık kararnamesi ve kararnamenin kapsadığı şahısların isimlerinin bir kopyasını Lübnan Cumhurbaşkanı’na göndereceğini belirtti.