Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da Müstakbel Hareketi, İran siyasetine karşı bütün Arapların tavır almasını istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora başkanlığındaki Müstakbel Hareketi, Suudi Arabistan aleyhinde yapılacak tüm kampanyaları kınayacağını açıkladı.

Müstakbel’den yapılan basın açıklamasında “Cephe olarak Suudi Arabistan ve yöneticileri ile ilgili yapılacak herhangi bir olumsuz kampanyayı kınıyor olacağız. Bu kampanyalar Suudi Arabistan ile olan dostluk ilişkilerimize ve ulusal istikrara zarara verme planının bir parçasıdır. Lübnan’a destek vermede üstlendikleri vefa ve muhabbet rolünü başlatan başlatan Genel Başkanımız Hariri’den sonra da bu iyi ilişkileri devam ettireceğiz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Müstakbel Hareketi, İran’ın Lübnan’la kardeşlik ilişkileri içinde Arap ülkelerine müdahalede bulunmasını reddediyor ve bunu çekişmeye neden olan bir faktör olarak görüyor. Bölgemizde savaşlar ve çatışmalar var. Aynı şekilde Yemen ve diğer ülkelerde de var. Bunlar İran tarafından idare ediliyor. Aynı şekilde Suudi Arabistan’ı da hedefleyen İran’ı kınıyoruz ve bu saldırıları, müdahaleleri durdurması çağrısında bulunuyoruz. Bütün Arapların İran’ın takip ettiği bu tehlikeli siyasete karşı bu tutumda olmalarını istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Saad el-Hariri’nin liderliğinin arkasında durma tutumlarına devam edileceği vurgulanarak, “Sahneye çıkarak ulusal sorumluluğunu üstlenmek ve ülkeyi tehlikelere karşı korumak için Lübnan’a geri dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” denildi.

Medine’den gelen Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi Cumartesi akşamı Riyad’daki Kral Halid Havalanında Kralı Selman bin Abdul Aziz’in 2 yardımcısı karşılamıştı.