Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da öldürülen İngiliz diplomatın katili yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan güvenlik güçleri, İngiltere’nin Beyrut Büyükelçiliği çalışanı Rebecca Dykes’ın katilini yakaladı. Güvenlik kaynakları cinayetin arka planında siyasi bir amacın bulunmadığını vurguladı. Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, yaşananlar nedeniyle derin üzüntü duyduklarını, katilin hızlı bir şekilde yakalandığını ve Lübnan’ın yabancılar için güvenli bir ülke olduğunu ifade etti.

Bir yargı kaynağı Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada şüphelinin Uber kullanıcısı taksi şoförü Tarık Hassu olduğunu, uygulama aracığıyla bilgi edinildiğini bildirdi. Kaynaklar, Dykes’ı taksisine alan adamın ıssız bir yere götürerek kadına tecavüz etmeye çalıştığını, direnen kadını boğarak öldürdüğünü daha sonra da eşyalarını alarak cesedini otoyolun kenarına attığını aktardı.

İngiltere’nin Beyrut Büyükelçiliği’nde görevli olan Dykes’ın cesedi cumartesi sabahı bulundu. Üzerinde kimliğinin olmaması üzerine İç Güvenlik Güçleri görüntüsünü medya aracılığıyla servis etti. Dykes’ın kimliği pazar akşamı Büyükelçilik personeli tarafından tespit edildi.

Kaynaklar, farklı suçlardan sabıkası olan katilin 35 yaşında Lübnanlı bir taksi şoförü olduğunu belirtti. Zanlının sorgusunun devam ettiğini ve deliller gösterildikten sonra suçunu itiraf ettiğini ifade eden kaynaklar olayda herhangi bir siyasi nedenin olmadığını yineledi.

Adli tıp kurumunda yapılan inceleme sonucunda, İngiliz diplomatın öldürülmeden önce tecavüze uğradığı, yüzünde, boynunda ve vücudunda çürüklerin olduğu tespit edilmişti.

İçişleri Bakanı Meşnuk, ilgili kurumların gösterdiği olağanüstü çabalar sayesinde failin rekor bir hızda tutuklandığını belirterek İç Güvenlik Güçleri’nin profesyonelliğine dikkati çekti. Meşnuk, bu başarılarının Lübnanlılara güvence verdiğini ifade etti.

Katilin yakalandığı haberinin alınmasının ardından İngiltere’nin Beyrut Büyükelçisi Hugo Shorter, İç Güvenlik Güçleri Genel Sekreteri General İmad Osman’ı ziyaret etti. Osman, Büyükelçilik çalışanı Rebecca Dykes’ın ölümünden dolayı başsağlığı diledi. Shorter, Osman’a katilin hızlı bir şekilde tutuklanmasından dolayı teşekkür ederek güvenlik birimlerinin profesyonelliği konusundaki inancının tam olduğunu söyledi.

Uber şirketi Reuters’a yaptığı açıklamada olaydan dolayı dehşete düştüklerini belirterek mağdurun ailesine başsağlığı diledi. Yetkililerin mümkün olan her şekilde soruşturmada yardımcı olduğunu anlatan bir de mail gönderdi.