Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da Özgür Yurtsever Hareketi ile Emel Hareketi arasındaki tartışmaya son verilmesi çağrısı yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Özgür Yurtsever Hareketi lideri Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Emel Hareketi lideri Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri arasındaki tartışmanın medya ve siyaset arenasında devam etmesiyle birlikte taraflardan itidal çağrısı geldi.

Berri kanadından Ali Bazzi, “Tartışmalar bir vatan inşa etmez” derken

Avn’ın danışmanı ve eski Milli Eğitim Bakanı Elias Abu Saab da OTV ulusal kanalının Özgür Yurtsever Hareket hakkındaki söylemini eleştirerek “Bu kanalda kullanılan dil edebi değil” ifadelerine yer verdi.

Mişel Avn ve Saad Hariri hükümeti tarafından hazırlanan 1994 mezunu subaylara kıdem verilmesi hakkındaki kararnameye Maliye Bakanı Ali Hasan Halil’in imzasının dahil edilmemesi tartışmalara neden olmuştu. Siyasetçiler, durumun anayasanın ihlali olduğunu savundu. Yapılan açıklamalar Lübnan’ın kaosu kaldırmayacağı ve anayasadaki maddelerin uygulanması yönünde oldu.

Lübnan Nebatiye şehrindeki bir anma töreninde konuşma yapan milletvekili Ali Ahmad Bazzi “Biz daha önce de söylediklerimizi tekrar ediyoruz. Vatan sadece halkın iradesi ve siyasetçilerin gücünden oluşmaz. Vatanın inşa edilmesi hakların korunması ve kurumların da korunmasıyla olur” dedi.

Bazzi ayrıca krizin çözülebilmesi için anayasadaki kanunlara başvurma çağrısında bulundu.