Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da parlamentonun bu ay sonunda toplanması bekleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri yarın Ayn et- Tine’deki ofisinde Meclis Bürosu’nun toplantısına başkanlık edecek. Genel bir meclis toplantısı yapılıp yapılamayacağı hakkındaki tartışmaların ardından yapılan yorumlar henüz hükümet kurulmamasına rağmen Berri’nin çağrı yaptığı yasama toplantısının bu ayın sonlarında gerçekleşebileceği yönünde.

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı İli el- Farzali yaptığı açıklamada söz konusu yasama toplantısının bu ayın sonlarında ya da önümüzdeki ekim ayının başlarında yapılabileceğini bildirdi. Bir radyo kanalına demeç veren Farzali yasama kaynağının çalışmaya devam eden Temsilciler Meclisi olduğunu, yüksek ulusal çıkarın onaylanmasını gerektirdiği yasaların mevcut bulunduğunu belirtti.

Alt komiteler de süreçte toplantılarına devam etti. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre savunma, içişleri ve belediye komiteleri dün Milletvekili Semir el-Cisr başkanlığında toplanarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 41’inci maddesinde değişiklik yapılmasına yönelik bir tasarıyı görüştü.

Lübnan Geçici Hükümeti’nin Yolsuzlukla Mücadele Bakanı Nicola Tuveyni yaptığı açıklamada “Parlamenter Finans Komitesi’ndeki eylemler ve ekonomik direktifler çok önemli. Lübnan devleti ve kamu parasına büyük miktarlara kefil olabilir” diye konuştu.