Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da seçim hazırlıkları tamamlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da pazar günü düzenlenecek parlamento seçimleri öncesinde güvenlik ve lojistik hazırlıklar tamamlandı. Siyasi tıkanıklık nedeniyle 9 yıldır seçimlerin yapılamadığı ve parlamentonun üç kez görev süresinin uzatıldığı ülkede ordu 20 binin üzerinde askerle seçim güvenliğini sağlayacak.

Lübnan ordusundan yapılan açıklamada demokrasinin korunması ve güvenlikli bir seçim için gerekli hazırlıkların yapıldığı vurgulanırken ülkenin içinden geçtiği hassas duruma dikkat çekildi. Vatandaşlara provokasyonlara kapılmamaları ve seçim merkezlerine giderek oylarını kullanmaları çağrısı yapıldı.

İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk daha önce yaptığı açıklamada seçimler için gerekli bütün güvenlik önlemlerinin alındığını söylemiş ve ülkenin tamamında oluşturulan beş operasyon odasına bağlı 20-30 bin arasında askerin seçim güvenliğini sağlayacağını kaydetmişti.

Pazar günü yapılacak seçimlerde 77 seçim listesinde yer alan 917 adayın seçim kampanyası için ayrılan süre bu gece yarısı itibariyle sona erecek. Seçim Denetleme Kurulu Başkanı Nedim Abdul Melik dün yaptığı açıklamada adaylardan ve partilerden bu gece yarısı itibariyle başlayacak kampanya yasağına uymalarını istedi.

Uluslararası Enformasyon Merkezi’nin verilerine göre pazar günü düzenlenecek seçimlerde 3 milyon 648 bin 717 Lübnanlı oy kullanacak. Yurtdışındaki seçmenler için dün gerçekleştirilen oy verme işlemine ise 82 bin 950 seçmen katıldı. Seçimde 6 bin 793 şube ve bin 880 merkezde oy kullanma işlemi yapılacak.

Lübnan hükümeti, seçimler için yaklaşık 75 milyar Lübnan lirası (yaklaşık 50 milyon dolar) bütçe ayırdı. Hükümet yetkililerinin verdiği bilgiye göre hazırlanan bütçe, 39 ülkede oy kullanacak yurtdışı seçmenleri için oluşturulan merkezlerin de eklenmesiyle 2009 seçimlerine ayrılan bütçeden 7 milyon dolar fazla.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 39 ülkede oy kullanan yurtdışı seçmenleri için gerçekleştirilen organizasyonun bir milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Denetleme Kurulu Başkanı Mervan Şerbel ise Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, yurtdışı seçimlerinin hükümet tarafından belirlenen bütçeden daha az bir maliyetle gerçekleştirildiğini belirterek, artan miktarın mutlaka devlet hazinesine geri dönmesi gerektiğini ifade etti.

Lübnan seçim güvenliğinin sağlanmasına ordu ve güvenlik güçlerinin yanı sıra seçimlerin denetlenmesinden sorumlu bazı dernekler de katkı sunmaya hazırlanıyor. Lübnan Şeffaflığı Güçlendirme ve Yolsuzluğa Hayır Derneği İcra Konseyi Başkanı Dani Haddad, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada kendilerine bağlı yaklaşık 40 bin gözlemcinin Sayda-Cazin, Trablus-Minye ve Zahle seçim bölgelerindeki oy kullanma merkezlerinde görev yapacağını söyledi.