Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da seçim tartışmaları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da seçim tartışmaları sürüyor. Kısa süre önce yapılan açıklamalarda sandık başına gidilecek tarih olarak 6 Mayıs duyurulmuştu. Ancak Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin seçim tarihini erkene almak için çalışmalar yürüttüğü bildirildi. Böylece Lübnan siyasetinde taraflar arasındaki anlaşmazlığa bir yenisi daha eklendi. Ülkedeki çoğu siyasi partinin seçimlerin sonuçlarına ilişkin şüpheleri mevcut. Zira yeni çıkan kanunlardan dolayı seçimlerin sağlıklı yapılacağına inanç oldukça az.

Krizle birlikte gözler Dışişleri Bakanı ve Özgür Yurtsever Hareket lideri Cibran Basil’e çevrildi. Zira Basil, yaptığı son açıklamada Berri’nin seçimleri öne alma önerisinin reformların önünde engel olduğunu savundu. Oluşan pazarlık ortamının seçimlerin ertelenmesine neden olacağını kaydetti.

Seçim tarihi krize neden oluyor

Birçok Lübnanlı siyasetçi de seçim komisyonlarının verdiği tarihin önünde ciddi engeller olduğu kanaati taşıyor. Müstakbel Hareketi ise seçimlerin belirlenen tarihte yapılması gerektiğini savunuyor.

Özgür Vatansever Hareketi’nin önceliği ise reform yapılması. Hareket, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde seçimlerin ertelenmesi konusunda herhangi bir sorun görmediklerini açıkladı.

Değişim ve Reform Hareketi üyesi ve eski bakan Mario Aoun yaptığı açıklamada taleplerinin seçimlerin erkene çekilmesi olduğunu kaydetti. Aoun ayrıca seçmenlerin biyometrik kart kullanmalarına yönelik bakanlar kurulu kararını da desteklediklerin kaydetti.