Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da Sendikalar, Hükümet krizine tepki olarak ‘Genel Grev’e gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Genel İşçi Konfederasyonu, ülkedeki Hükümet kurma krizinin sürmesi halinde sendikalar ve meslek odalarının ortaklaşa genel greve gidebileceğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Lübnan Genel İşçi Konfederasyonu Başkanı Bişara Esmer, “Sokaklara ineceğiz ve tüm sektörlere süresiz iş durdurma çağrısı yapacağız” diyerek siyasileri krizi bitirerek uzlaşma çağrısı yaptı.

Esmer, Sendika Federasyonlarının ve meslek odalarının temsilcilerinin 25 Eylül’de devlet yetkilileriyle görüşeceğini belirtti.

Lübnan Ticaret, Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Muhammed Şakir (Choucair) de Esmer’in Genel Grev çağrısını yineledi.

Beyrut’ta yayın yapan özel Merkezi Haber Ajansı’na konuşan Şakir, Lübnan Ticaret, Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu’nun grevler ve protestolar da dahil olmak üzere bir çok eylem yapmaya hazırlandığını belirtti.

Lübnan’da 1943 Anayasası ve 1975-1990 yıllarında yaşanan iç savaşın ardından 1989’daki Taif Anlaşması’nda mutabık kalınan Kota sistemine göre ülkede Başbakanlık Sünnilere, Cumhurbaşkanlığı Maruni Hristiyanlara ve Meclis Başkanlığı ise Şiilere bırakılıyor.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakanın yeni kabineyi kurma çalışmaları için tanınan belirli bir süreden bahsedilmiyor. Buna göre kabineyi kurması için görevlendirilen başbakandan bu teklifin geri çekilmesine ilişkin her hangi bir madde de bulunmuyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, 6 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri’yi 24 Mayıs’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ancak başta bakanlıkların paylaşılması olmak üzere mezhep ve din eksenli siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle Lübnan’da hala hükümet kurulamadı.