Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da siyasi krizi sonlandıracak adımlar atılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclisi Başkanı Nebih Berri’ye geçen çarşamba günü Lübnan sokaklarının tanık olduğu protestoların ardından Basil- Berri krizini sonlandırma çağrısı yaptı. İki tarafın destekçileri arasındaki gerginlik, Beyrut’un güneyindeki Dahiye bölgesinde silahlı çatışmalara dönüşmüştü. Çatışmaların yeni bir iç savaşı tetiklemesinden endişe duyuluyor.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre Avn, Berri ile temasa geçerek “Mevcut koşullar ve zorluklar, son günlerde bazı durumlara tanık olan sayfayı kapatmamızı ve Lübnan’ın çıkarı için tek bir vücut olarak çalışmamızı gerektiriyor” dedi. Berri’nin Cumhurbaşkanı’nın bu girişimini değerlendirdiği ifade edildi. Ayrıca tarafların tekrarlanan İsrail tehditlerine karşı atılacak adımları gözden geçirmek ve ülkenin genel durumunu konuşmak üzere önümüzdeki salı günü toplantı yapmak üzere mutabık kaldığı kaydedildi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Avn- Berri temasından önce Baabda Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi. Hariri yaptığı açıklamada “Kendi adıma ve başkan adına konuşmak istiyorum. İnşallah iki lider arasında olumlu gelişmeler yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Berri, kendisini “zorbalıkla” itham eden ve “kafasının kırılması gerektiğini” söyleyen Dışişleri Bakanı Cibran Basil’den yalnızca özür talep etmesine rağmen, Avn’ın “katil ve maktul arasında eşitlik” yorumunda bulunan Emel Hareketi ve Hizbullah arasındaki krize dair açıklamalarından hoşnut olmadı. Emel Hareketi’ne yakın kaynaklar ise yaptıkları açıklamada “Dün atılan adım çözüm için olumlu bir hamledir” ifadelerini kullandı. Kaynaklar ayrıca Şarku’l Avsat’a “Geç olsa da bu durum, adımın hiç atılmamasından daha iyi. Buradan amacımızın “gerilimi tırmandırmak” olmadığını, aksine devlet ve kurumlarını sakinleştirmek istediğimizi yineliyoruz” açıklamasında bulundu. Aynı şekilde İsrail’in son tehditleri ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın 9. blok sondaj bölgesi hakkındaki açıklamalarının bu çabaların başarısına yardım edebileceğini belirtti.

Videonun medyaya sızmasından ve gerilimin çatışmaya dönüşmesinden sonra Özgür Yurtsever Hareketi ve Emel Hareketi yetkililerinin takındığı tavır, tarafların krize son verme niyetlerini yansıttı. Zira bu tavır, Cibran Basil’in bir konferansa katılmak üzere Afrika’ya yola çıktığı bir dönemde tıkanıklığın giderilmesine de katkıda bulundu.

Aynı şekilde atılan bu adım özellikle Hizbullah ve Başbakan Hariri tarafından sarf edilen yoğun siyasi hareketliliğe paralel olarak önümüzdeki hafta bir kabine toplantısına götürecek gerekli çözümlerin bulunmasını da sağladı. Bu çerçevede sakinlik çabalarını sürdüren Hariri’ye yakın kaynaklar, “İstişareler, kabine toplantısının tarihini belirlemek için devam ediyor. Bu sayede krizin yankıları da masadan uzaklaştırılıyor” dedi. Kaynaklar, olumlu siyasi sonuçlara dair umut taşıdıklarını ifade ederken, gelecek kabine toplantısının bu sakin durumun ardından doğal bir şekilde düzenleneceğini duyurdu.

Anayasal kurumların normal seyrinde devam etmesine yönelik açıklamalar da devam ediyor. Maliye Bakanı Ali Hasan Halil, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Hükümeti baltalamak istemiyoruz. Ancak süreç kolay olmayacak. Nitekim siyasi durum çok da rahat değil” dedi.

Berri ise meclis komitelerini taslak tasarısını incelemek üzere gelecek salı günü ortak bir oturum düzenlemeye çağırdı.

Hizbullah temsilcisi ve Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Feniş ise “Krizin tedavisi medyadan uzak yapılmalıdır” dedi. Feniş, Merkezi Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Hizbullah’ın konumunun video krizinin başlangıcından bu yana “duruma en üst düzeyde bilgelik ve sorumlulukla” yaklaşmaktan yana olduğunu belirtti. Ayrıca gelecek seçimler konusunda herhangi bir endişe taşımadıklarını da söyleyen Bakan, “Özgür Yurtsever Hareketi ile uyuşmak şart değil. Yaşananlardan uzaklaşmak ve derinleşmek şart” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Basil’in geçen salı günü Meclis Başkanı Berri’yi “zorbalık” ile itham etmesinin ve “kafasının kırılması gerektiği” yönündeki ifadelerinin ardından Emel Hareketi destekçileri tarafından protesto gösterileri patlak vermişti. Gösteriler sırasında birçok yol trafiğe kapatılırken göstericiler de bazı noktalarda lastik yakmıştı. Hareket’in siyasi bürosu, Meclis Başkanı Berri hakkındaki ifadeleri kınadıklarını bildirmiş ve dayanışma içerisinde olduklarını duyurmuştu. İstikrarın ve ulusal çıkarların yanında olduklarını açıklayan Hareket tarafından yayınlanan bildiride “Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı tarafından yapılan konuşmadaki ifadeler ülkenin birliğini, istikrarını ve güvenliğini tehdit etmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Hizbullah ise nispeten daha ılımlı bir pozisyon alarak Emel Hareketi lideri ile hareketin Baabda’daki karargâhında ortak bir toplantı düzenledi. Toplantıda siyasi meseleler ve seçim hakkındaki son gelişmeler ele alınırken ulusal sınıfın tüm tarafları arasında birlik sağlanması gerektiğine, akli tahkimlere başvurup mezhep merkezli olguları ön plana çıkarmama zorunluluğuna dikkat çekildi.

Özgür Yurtsever Hareketi de sokakların kontrol altına alınması konusunda Emel Hareketi ile temasa geçti. Taraflar arasında sağlanan temas her alanda memnuniyetle karşılandı. İlişkilerin daha da güçlenerek sivil barış ve ulusal çıkarlar çerçevesinde şekilleneceği vurgulandı.