Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da Suriyeli tartışması: Vatandaşlık alanlar rejim destekçileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Nezir Rıza

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn tarafından imzalanan vatandaşlığa kabul tasarısı nedeniyle ülkede siyasi çekişme devam ederken, Suriye rejimine yakın olan eski üst düzey yetkililer ve savaş zenginlerine Lübnan vatandaşlığı verilmesi tartışmaları alevlendirdi.

Konunun fitilini ateşleyen Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Mervan Hammadi, Cumhurbaşkanı Avn’ı Suriye rejiminin suç ortağı olmakla suçlarken, Başbakan Saad Hariri’den arkadaşlarının ve müttefiklerinin sorularına cevap vermesini istedi.

Cumhurbaşkanı’ndan bilgileri inceleyin talebi

Cumhurbaşkanı Avn, tartışmaları sonlandırmak ve kararnamenin yasal yollarla imzalandığını teyit etmek amacıyla, şu anki vatandaşlık tasarısı ile Lübnan vatandaşlığına geçen ve bu vatandaşlığı hak etmeyen kim varsa İçişleri Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce bilgilerinin incelenmesi talebinde bulundu.

Lübnan vatandaşı olan Suriyelilerin resimleri yayınlandı

Öte yandan yetkililer ve eylemciler, Suriye rejimine yakın olan ve Lübnan vatandaşlığına geçen kişilerin resimlerini dağıttılar. Lazkiye’de deniz taşımacılığı filosu sahibi olan ve eski Lazkiye Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Faruk el-Cud, Mahir Esed’e yakın bir isim olan Samir Fevz ve eski Humus Valisi İyad Gazal, resimleri dağıtılanlar arasında en dikkat çeken isimler oldu. Suriyeli işadamları ve yatırımcılar olarak tanınan bu isimlerin resmi olarak bir listede yayınlanmaması nedeniyle bu kişiler hakkında uluslararası ve Arap ülkeleri tarafından yaptırımlar uygulanıp uygulanmadığı bilinmiyor.