Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir örgüt yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan iç güvenlik güçleri, havalimanları aracılığıyla uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir örgütü yakalamayı başardı. Örgütün, Lübnanlı tüccarlarla koordinasyon içinde çalıştığı ifade edildi. Sofistike kaçakçılık yöntemlerini kullanan örgüt unsurlarının, İtalya, Brezilya, Arjantin ve Almanya uyruklu olduğu ve aralarından biri din adamı olmak üzere Lübnanlılarla iş birliği içinde çalıştıkları ifade edildi.

Örgüte yönelik operasyon, ülkenin güneyindeki el-Ozai bölgesinde 14 ton uyuşturucu ele geçirilmesinin ardından düzenlendi.

İç Güvenlik Güçleri şubesi yaptığı açıklamada, aylar boyunca takip operasyonu gerçekleştirildiğini ve Lübnan’a büyük miktarlarda kokain kaçakçılığı yapan uluslararası bir suç örgütüne ait yabancı uyruklu unsurların kimliklerinin de belirlendiğini söyledi. Şube tarafından yayınlanan bildiriye göre, çete unsurları Lübnan’a geldiğinde ülke içerisinde birçok otelde oda kiralamaya çalıştı. Aynı şekilde unsurların, bir müddet bu odalarda konakladıkları ve yüzbinlerce dolar karşılığında satmak için kokainleri sıvıdan ayrıştırarak hammaddeye dönüştürdükleri tespit edildi. Bildiride, söz konusu örgütün sofistike kaçakçılık yöntemlerini kullanan tek örgüt olduğuna dikkat çekildi.

Bildiriye göre örgüt unsurlarının kimlik bilgileri şu şekilde; L.R. (1968, İtalya), N.B. (1959, İtalya), A.B. (1991, İtalya), M.A. (1985, İtalya), A.F. (1993, Brezilya), L.D. (1980, Brezilya), K.B. (1966, Arjantin), M.T. (1975, Almanya).

Örgütle bağlantılı Lübnanlı tüccarlar arasında ise uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayet olmak üzere 75 suçtan dolayı Lübnan yargısı tarafından aranan Y.Ş (1996) olduğu ifade edildi. Aktarılana göre Y.Ş. yaklaşık 1 ay önce gözaltına alındı. Soruşturma sırasında ise Bekaa’daki ikamet yerinden Beyrut’a uyuşturucu transferi için yabancı isimlerden din adamı olan G.Z.’ye (1964, Lübnan) ait bir arabaya uyuşturucu teslim edildiğini itiraf etti.

Bildiride ayrıca, yaklaşık 2 hafta önce İtalyan L.R.’nin Paraguay’dan dönüşünde Beyrut Havalimanı’nda gözaltına alındığı ve beraberinde 3 büyük paket kokain ele geçirildiği ifadelerine yer verildi. Aynı şekilde L.R’nin soruşturma sırasında M.T. liderliğindeki örgüte mensup olduğunu ve Lübnan’a 20 uyuşturucu kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirdiğini itiraf ettiği belirtildi. Aktarılana göre L.R. uyuşturucu teslim alan kişiler arasında G.Z. ve Y.Ş.’nin de olduğunu vurguladı.

G.Z.’nin ise birkaç gün sonra aleyhinde yapılan suçlamaları kabul ettiği ve tutuklandığı açıklandı.

Bildiriye göre, gözaltına alınanların ifadeleri uyarınca diğer örgüt mensuplarına yönelik operasyonlar ise devam ediyor.