Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da yeni hükümet için Bakanlık kotaları açıklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Nezir Rıza / Şarku’l Avsat

Lübnan’da yeni hükümeti kurma çalışmaları yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın katıldığı Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen 17. Uluslararası Frankofoni Zirvesi dönüşü, yeni hükümetin kurulması sürecini ele alması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri “Yeni hükümet krizini çözmek için herkesin sorumluluklarını yerine getirmesinin zamanı geldiğini” belirtirken, bütün taraflara “süreçle ilgili alçakgönüllü davranma” çağrısında bulundu.

Bakanlık Kotaları

Hariri’nin son müzakere turunda bakanlık kotaları şu şekilde belirlendi:

– Cumhurbaşkanlığı: (1 Dürzi + 1 Maruni + 1 Sünni) 3
-(Sünni) Müstakbel Hareketi: 6
-(Şii) Hizbullah ve Emel İttifakı: 6
-(Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi: 7
-(Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi: 4
-(Maruni Hristiyan) Marada: 2
-(Dürzi) Lübnan İlerici Sosyalist Partisi: 2

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar Cumhurbaşkanlığı’nın inisiyatifine bırakılan 3 Bakan koltuğunun Avn’ın kararıyla Dürziler arasında dengenin sağlanması adına 1 Dürzi’ye, ayrıca dengeleme için Maruni Hristiyanlar’dan Lübnan Ketaib Partisi’ne 1 koltuk, eski Başbakan Necib Mikati’nin seküler Sünni çizgideki Azm Hareketi’ne de 1 koltuk vermeyi hedefliyor.

Müstakbel Partisi’ne yakın kaynaklar, kotaların henüz mutlak olarak belirlenmediğini ancak teklif için hazırlanan hali olduğunu da aktarıyor.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, dün (10 Ekim) 10 güne kadar yeni hükümetin kurulacağını belirtmişti.

Hariri son kez ‘Yeni Hükümet’ turlarına çıkıyor

Yeni Hükümet’i kurma turlarında başarısız olması durumuda görevi tekrar kabul etmeyeceğini vurgulayan Hariri, “Hükümeti bu sefer de kuramazsam, kimse tarafından tekrar bu işin bana yüklenmesini istemiyorum. İlk hükümetimde hüküm süren koşullar bugününkünden farklı” ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, 9 yıl aradan sonra 6 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Saad Hariri’yi 24 Mayıs’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Genel Seçimlerin sonucu olarak Meclis aritmetiğinin değişmesi sandalye sayısını arttıran partilerin Yeni Hükümet’te daha fazla Bakanlık istemesine yol açmıştı.

Lübnan’da yetki makamları Mezhep ve Dini kimlik kotalarına göre belirleniyor. Aynı kimlik çatısı altında farklı siyasi partilerin olması o kotaya kimin hakim olacağı krizini beraberinde getiriyor. Özellikle Dürziler ve Maruni Hristiyan partiler kendi aralarında çekişirlerken 2 Şii parti ittifakını koruyor.

Meclis aritmetiği

Lübnan’da 6 Mayıs genel seçimlerinde, İslamcı Şii “Hizbullah” ve Seküler Şii “Emel” Hareketi ittifakının yanı sıra Lübnanlı Maruni Hristiyan Semir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri Partisi de büyük ilerleme kaydetti.

Buna karşılık Cumhurbaşkanı Avn’ın partisi Maruni Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi’nin milletvekili sayısı 22’den 18’e, Başbakan Hariri’nin Seküler Sünni çizgideki partisi Müstakbel Hareketi’nin ise 34’den 21’e düştü.

Mecliste Hizbullah 14, Emel Hareketi 17, Özgür Yurtseverler Hareketi ve müttefikleri 29, Müstakbel Hareketi 21, Lübnan Kuvvetleri Partisi 16, Dürzi lider Velid Canbolat’ın İlerlemeci Sosyalist Partisi 8, eski Başbakan Necib Mikati’nin seküler Sünni çizgideki Azm Hareketi 4, Esedçi çizgideki Suriye Sosyal Milliyetçi Parti 3, eski Cumhurbaşkanı adayı Süleyman Franci’nin partisi Maruni Hristiyan Marada Hareketi 3, Sami el-Cemil’in liderliğindeki Maruni Hristiyan Lübnan Ketaib Partisi 3 ve Şii Hizbullah’a yakın diğer bazı partiler de 4 sandalyeye sahip oldu.

Seçim sonucunda 2’si kadın 6 bağımsız isim de meclise girmeye hak kazandı.