Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da ‘Yeni Hükümet’ için son dönemece girildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Caroline Akoum/Şarku’l Avsat

Lübnan’da yeni hükümetin kurulması konusunda son görüşmeler gerçekleştirilirken yeni hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad Hariri tarafından açıklanan yol haritasına göre Hariri’nin yeni kabineyi bugün veya yarın Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunması bekleniyor.

Lübnan Kuvvetleri muhalefette kalabilir

Öte yandan Genel Başkanlığını Samir Caca’nın yaptığı (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri (LK) partisi de ilk defa kabine dışında kalabileceklerini açıklarken parti yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda birçok kez LK’nin kabine dışı kalmayacağını söylemişti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan kaynaklar hükümetin görüşmelere katılanlarla oluşturulacağını belirtirken LK’nin kendilerine yapılan son teklifi kabul etmediklerini belirtti. LK Genel Başkan Yardımcısı George Advan partinin kabine dışında kalabileceğini söylerken parti yetkililerine “B” planına hazırlanmaları çağrısında bulundu.

LK partisine yapılan teklifin; Adalet Bakanlığı yerine Çalışma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Kültür ve Sosyal hizmetler Bakanlığı dahil toplam 4 Bakanlıktan oluştuğuna dikkati çeken kaynaklar (Sünni) Müstakbel’den bağımsız hareket eden “8 Mart Sünnileri” düğümünün de fazla öneminin kalmadığını ve hükümet kurulmasına engel olmayacağını söyledi.

LK Genel Başkan Yardımcısı Advan bir televizyon kanalına verdiği demeçte “nihai kabine listesi son kararı vermesi için Başbakan Saad Hariri’ye teslim edildi. Saad Hariri önümüzdeki 24 saat içinde kendisine verilen listeyi değerlendirip son kararı verecek ve listeyi Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunacak” ifadelerini kullanarak hükümete girememeleri durumunda B planını devreye sokacaklarını söyledi. Advan hükümetin oluşturulması sürecinin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını dile getirdi.

LK’ye sunulan teklif hakkında konuşan Advan “teklifte 1 veya 2 Maruni bakan, Ortodoks Rum ile Katolik Rum veya Katolik Ermeni bakanlara sahip olacağımız söyleniyor” dedi. Sözlerini sürdüren Advan “Hariri LK’den yarın akşama kadar cevap bekliyor. Hükümete katılmama kararı alırsak bundan bizi bu aşamaya getiren kişiler sorumludur. Bazıları ise hükümete katılmamamız için namaz kılıp dua ediyor!” ifadelerini kullanırken Hariri’nin partilerinin hükümete katılmasını istediğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın liderliğini yaptığı (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi Genel Başkanı Cibran Basil ise siyasi rakibi LK’nin hükümette Meclis’teki temsil oranına göre temsil edilmemesini ya da hiç katılmamasını istiyor.

Yapılan son görüşmeler hakkında konuşan kaynaklar herkesin LK Genel Başkanı Samir Caca’nın tutumunu merak ettiğini belirtirken LK’nin son kararını bu akşam açıklayacağını söylemişti.

Adalet Bakanlığı yerine Çalışma Bakanlığı’nı tercih eden LK kendilerine, (Şii) Emel Hareketi arasında Çalışma-Ziraat Bakanlığı değişimi yapılabileceği yönünde bir teklif geldiğini yalanladı.

Sağlık Bakanlığı Hizbullah’ta

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın (Şii) Hizbullah’a verilmesi kesinleşirken Geçici Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Gassan Hasbani bir radyo kanalına verdiği demeçte “Sağlık Bakanlığı’nın Hizbullah’a verilmesi kesin değil. Bu konuda karar verenin Hizbullah olduğunu düşünmüyorum. Bu kararı Cumhurbaşkanı ve Başbakan verirken durumu her boyutları ile biliyorlar” diyerek Bakanlığın Hizbullah’a teslim edilmesi durumunda ABD’nin Sağlık Bakanlığına yaptığı yardımları kesme ihtimalinin altını çizdi.

Kaynaklar, mevcut verilere göre hükümetin önümüzdeki saatlerde tamamlanacağına vurgu yapıyor. Hariri’nin Mişel Avn ile pazartesi veya salı günü Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelerek nihai Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanına sunacağını belirten kaynaklar ortada “Yeni Hükümet”in kurulmasını bir kez daha engelleyecek bir durumun olmadığını söyledi.