Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da ‘Yeni Hükümet Krizi’ çözüldü Bakanlar Kurulu’nun ilanı bekleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Caroline Akoum / Şarku’l Avsat

Lübnan’da 6 aydır kurulamayan Yeni Hükümet, (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin (LK) kendisine sunulan son teklifi kabul ederek hükümette bulunma kararı aldı.

Öte yandan (Şii) Hizbullah Başbakan Yardımcılığı karşılığında (Sünni) Müstakbel Hareketi’nin rakibi 8 Mart Cephesi’ndeki Sünnilerden 1 bakan talebinden vazgeçmesi gündemde.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad Hariri’ye yakın kaynaklar, ülkede 6 aydır süren “Yeni Hükümet Krizi”nin bittiğini ve Bakanlar Kurulu’nun yakın bir tarihte açıklanacağını aktarıyorlar.

Kaynaklar, Hariri’nin nihai hükümet taslağını Avn’a sunması için Baabda Sarayı’nda bugün yapılması beklenen toplantı öncesinde pürüzlerin de aşıldığını belirtiyorlar.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulması için devam eden mevcut müzakerelerde yakın bir zamanda açılım yaşanacağını açıkladı.

Hariri Caca’ya teşekkür etti

Aynı şekilde beklendiği gibi LK müzakere temsilcisi Melhem Riyaşi, Hariri ile bir araya geldi ve LK’nin bakanlık isimleri listesini teslim etti. Hariri ise LK Genel Başkanı Samir Caca’ya hükümetin kurulma sürecini kolaylaştırma çabalarından dolayı telefon aracılığıyla teşekkürlerini iletti.

Beyrut’tan yayın yapan LBC TV kanalının Hizbullah kaynaklarından aktardığına göre, Hizbullah 8 Mart Cephesi’nde yer alıp kendisiyle müttefik olan Sünnilerin de Müstakbel’e karşı Yeni Hükümet’te temsilini istiyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan müzakerelere yakın kaynaklar, Hizbullah’ın “8 Mart Sünnileri” talebinin, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın görüşmesinde çözüleceğini aktardı.

Öte yandan Müstakbel’e yakın kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, “Hizbullah yanlısı Sünni siyasetçileri memnun etmek isteyen, kendi payından onlara verecek, Başbakan Hariri’nin payından değil” şeklinde konuştu.

LK Yeni Hükümet’te yer almayı kabul etti

Diğer taraftan LK Genel Başkanı Samir Caca, “Parlamento seçimlerine aday olmamızı sağlayacak hedeflerimizi tamamlamak üzere aldığımız son teklife göre Güçlü Cumhuriyet Bloğu yeni hükümette bulunmaya karar verdi” dedi.

Caca, yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamada, “3 gün önce hükümete katılma konusundaki son teklifimizi aldık. Teklif Başbakan Yardımcılığı, Çalışma Bakanlığı, Sosyal İşler Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı olmak üzere 4 bakanlıktan oluşuyor. Bu teklifi ele almak zorundayız” ifadelerini kullandı.

LK’nin payına kıyasla Temsilciler Meclisi’ndeki diğer blokların paylarına değinen Caca, “Diğer bloklarla karşılaştırıldığında LK’nin hakkına düşenden şikayetçi olmak istiyorsak, bizim açımızdan en kolay çözüm hükümet dışında kalmak olacaktır. Ancak kaç tane ve hangi Bakanlığın payımıza düşeceği bizim için hiçbir zaman hedef olmadı” dedi.

(Cumhurbaşkanı Avn’ın liderliğini yaptığı Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH) Genel Başkanı Cibran Basil’e de eleştiride bulunan Caca, “LK’ye bu Bakanlıkların verilmesini, sadece büyük bir zafer olarak göstermeye çalışanlar var. Ancak seçimlerde bir milletvekili veya öğrenci olarak elde edilen başarılar göz önüne alındığında büyük bir hezimet yaşandı. Mahkeme halktır. Bazıları, hükümetin oluşumunu imzaladığı veya reddettiği kalemle kontrol sağlayamaz” ifadelerini kullandı.

Samir Caca konuşmasını sonlandırırken ilki Fransızca, ikincisi de İngilizce olmak üzere 2 atasözü örneği de verdi. Bu bağlamda Caca ilk olarak, “Değersiz işler yoktur ancak değersiz insanlar vardır. Bu atasözünü ‘değersiz bakanlık pozisyonları yoktur, değersiz insanlardır vardır’ şeklinde kullanmak istiyorum” dedi.

İkinci olarak ise, “Bir gün Winston Churchill’e sorarlar: Neden masanın başına değil de sonuna oturdun? Churchill ise şöyle cevap verir: Bulunduğum yerde ben masanın başındayım” şeklinde konuştu.

ÖYH de yayınladığı bir bildiri aracılığıyla Caca’ya cevap verdi. “LK’nin hükümete katılma kararına hoş geldiniz” ifadelerine yer verilen bildiride, bu kararın her düzeyde birliği güçlendirme, hükümetin üretkenliğine ve olumlu eylemlerine katkıda bulunma konuları çerçevesinde alındığı belirtildi.

Bildiride, “Bu kriterlerin boyutunu aşan LK taleplerini karşılamak için en baştan beri 4 bakanlığa ulaşan blok çerçevesinde katkı sunuldu. Ve bu katkı, her ne kadar siyasi anlaşmazlık yaşanırsa yaşansın, LK’nin “kardeşlerine” yardım etme alanındaki geleneksel ve tekrarlı rolü bağlamında sağlandığı söylenebilir. Hükümeti kurma sürecindeki diğer herhangi bir hesaba gelince, gerekirse bu rol süreç bittikten sonra da devam edebilir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan resmi olmayan bilgilere göre Samir Caca liderliğindeki Lübnan Kuvvetleri Bakanları şu şekilde;

-Başbakan Yardımcısı Gassan Hasabani
-Sosyal İlişkiler Bakanı (Katolik Hristiyan/Ermeni) Richard Kouyoumjian
-Kültür Bakanı (Maruni Hristiyan) May Chidiac
-Çalışma Bakanı (Maruni Hristiyan) Kamil Ebu Süleyman