Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da Yeni Hükümet’in önündeki tek engel ‘Sünni Düğümü’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da “Yeni Hükümet”in kurulmasının önünde son bir engel kaldı. Zorlu pazarlık süreçlerinin uzlaşıyla sonuçlanmasının ardından Hizbullah’ın 8 Mart Cephesi içerisinde müttefiki olan 6 Sünni milletvekilinin de yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alması talebi çözüm bekleyen son düğüm olarak görülüyor.

Hizbullah kendi müttefiği Sünniler Bakan yapılmadıkça Hizbullah-Emel Şii ittifakının Bakanlar listesini Hariri’ye sunmamakta ısrarcı.

(Sünni) Müstakbel Hareketi’nin rakibi olan Hizbullah yanlısı 6 Sünni milletvekilinin Sünni kotasına dayatılmasına tepki gösteren Hariri, “Eğer onlardan birine verilmek üzere payımdaki bir koltuktan vazgeçmemi istiyorsanız, başka bir Başbakan arayışına girin” ifadelerini kullandı.

Hizbullah’ın ortaya attığı bu sürpriz engel Yeni Hükümet’in yakında kurulacağı ümitlerini de suya düşürdü.

Hükümetin kurulma sürecini takip eden kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, Başbakan Saad Hariri’nin kendi payından olmadığı taktirde 8 Mart Cephesi’ndeki Sünnilerin hükümetteki temsiline karşı olmadığını aktardı.

Çözüm Berri ve Avn’da

Kaynaklar, Hariri’nin bu konuda uzlaşmayacağını ve çözümün Hariri’de olmadığını belirtti. Aktarılana göre Temsilciler Meclisi Başkanı ve (Şii) Emel lideri Nebih Berri’ye de 8 Mart Cephesi’nden bir Sünni’ye verilmesi için Hariri’nin lehine bir Şii koltuktan vazgeçmesi teklif edildi. Ancak Berri, bu teklifi reddetti.

Bu gelişmeler ışığında tek çözümün, hükümetteki payları etrafında temsiller ortaya koyacak Cumhurbaşkanı Mişel Avn’da olduğu belirtildi.

Aynı şekilde Avn, 30 Ekim’de konuya dair birçok temas gerçekleştirdi. Medyadan sızan haberlere göre Cumhurbaşkanı, Saad Hariri ile bir araya gelirken, ikili arasındaki görüşme akşam saatlerine kadar devam etti. Görüşmede, ortaya çıkan krizin ele alınma yolları masaya yatırıldı.

Başbakanlık kaynakları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Avn’ın 8 Mart Sünnilerinin hükümetteki dağılımına ilişkin tavrını açıkladığı belirtildi. Bu bağlamda Sünni/Müstakbel kotasının bir parçası kapsamında olamayacakları ifade edildi. Aktarılana göre Hariri, henüz isimler tam olarak tamamlanmasa da pozisyonlar ve dağılım düzeyindeki mevcut hükümet taslağını Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sundu. Bu çerçevede mümkün olan en kısa süre içerisinde nihai hükümet şeklinin oluşturulması için çabalar devam ediyor.

Aynı şekilde kaynaklar, bazı tarafların (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin (LK) hükümete katılmaması ve Kuvvetler’in payının farklı partiler arasında dağıtılması temelinde hareket ettiğini söyledi. Kaynaklar, dolayısıyla bu tarafların, durumun, “8 Mart Sünnileri” sorununun çözümüne yarayacağını, ancak LK’nin pozisyonunun durumu yeniden karıştırdığını savunduklarını vurguladı.

Öte yandan Hizbullah yanlısı “Bağımsız Sünni Milletvekilleri Buluşması Heyeti”, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin hükümette temsilinin olması gerektiğini belirtti. Heyetin sözcüsü Milletvekili Velid Sukkeriyye, “Lübnan halkının tüm kesimlerini temsil eden bir ulusal birlik hükümeti kurmak için seçim sonuçlarına göre bağımsız Sünnilerin dağılımı hususundaki hakkımızda kararlı olduğumuzu gösterdik. Bu tavır, daha önce de aynısını ortaya koyan Başkan Berri’nin tavrıdır. Şu an bu bağımsız toplantının, hükümetteki dağılım hususunda bize güvence vermesi bekleniyor. Konu, Cumhurbaşkanının duruma çözüm bulmasında yatıyor” dedi.

Heyet ayrıca, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın siyasi asistanı Hüseyin Halil’e ziyarette bulundu. Görüşmenin ardından Milletvekili Faysal Kerami, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a ve Hizbullah’a ulusal birlik hükümetindeki temsillerine dair desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Kerami, “Herkesin engelleri aşmak ve hükümeti mümkün olan en kısa sürede kurmak için hızlı bir şekilde çalışması konusunda iyimseriz” dedi. Hüseyin Halil ise, “Sünni milletvekilleri, taleplerinde haklı. Biz de onları (ve Hizbullah’ı) destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Hariri’nin sürece ilişkin görevini bırakmasına değinen Halil ayrıca, “Hariri’nin sürece ilişkin görevini bırakması hususunda başka seçeneğimiz yok. Aksi halde durum zaman zaman değişiklik gösterecek” dedi.

Nebih Berri’nin liderlik ettiği Meclis’teki Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu Genel Sekreteri Milletvekili Enver el-Halil, yaptığı açıklamada “Gelişmeler, Lübnan’ın, CEDAR Konferansı fonlarından faydalanarak, hükümeti kurma ihtiyacında bir adım atmamızı sağladı” dedi. El-Halil, “Başkan Nebih Berri, seyirci konumunda olmayacak. 6 Sünni milletvekilinin bugünkü toplantısı, bu çerçevede gelişti. Sünni düğüm, son 5 ay içerisinde süreçte yer alanların arasında ve Cumhurbaşkanı ya da Başbakanın payının bir parçası olarak çözülmesi gerekiyor. Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu olarak, herhangi birimizin bir payından vazgeçmeye istekli değiliz. Talep ettiğimiz tek şey, doğru ve adaletli temsili sağlamak için bu konuyu kriterler kapsamında ele almaktır” şeklinde konuştu.