Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da yeni hükümetteki kritik bakanlıklar paylaşıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Lübnan’da Mayıs ayından bu yana süren “Yeni Hükümet” krizinin çözüm süreci hızlanırken hangi Bakanlıkların hangi partilere verileceğine dair pazarlıklar devam ediyor.

Yeni Hükümeti kurmakla görevlendirilen geçici Başbakan Saad Hariri’nin siyasi parti liderleriyle gerçekleştirdiği müzakere, istişare ve pazarlık turlarının bu hafta son bulması ve Yeni Hükümet’in bu haftasonuna kadar kurulabileceğini belirten yerel kaynaklar, Yeni Hükğümet ilanı için Temsilciler Başkanı Nebih Berri’nin İsviçre’nin Cenevre kentinden dönüşü bekleniyor.

Kaynaklar, yeni Bakanlar Kurulu’nun ana hatlarının netleştiğini ve geriye kalan bazı küçük detayların hükümetin oluşumunu engellenmeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Hariri’nin kendi payına düşen Adalet ve Kültür Bakanlıklarından feragat etmesiyle birlikte pazarlığın (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi lehine sonuçlandığına işaret eden kaynaklar, partinin istediği şekilde üçüncü bir bakanlığı güvence altına almak için çalışmalar yaptığını kaydetti.

Diğer kaynaklar ise hükümetin oluşumunun Cumhurbaşkanı Avn’ın Adalet Bakanlığı’nın Lübnan Kuvvetleri Partisi’ne verilmesine yeşil ışık yakmasına bağlı olduğunu ifade ettiler.

Gelen bilgiler, oluşturulan Yeni Hükümet’te bulunan taraflardan herhangi birinin 10’dan fazla bakana sahip olmayacağını gösteriyor. Aynı şekilde 4 etkili bakanlık, olduğu haliyle kalacak. Yani Meclis’teki üç büyük partiden olan Nebih Berri liderliğindeki (seküler Şii) Emel Hareketi Maliye Bakanlığı’nı, (seküler Sünni) Saad Hariri liderliğindeki Müstakbel Hareketi İçişleri Bakanlığı’nı ve Cibran Basil’in Genel Başkanı olduğu (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi de Dışişleri Bakanlığı’nı alıyor. Savunma Bakanı’nı ise Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın seçecek.

Dün kendisini ziyaret edenlerin önünde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Hedef ulusal birlik hükümetinin kurulmasıdır. Bu şiar altındaki temaslar devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Avn, gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin oluşum sürecine çok yakın olduğunu ifade ederken, Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkan Yardımcısı George Advan, hükümetin yarın ya da sonraki gün kurulmayacağını belirtti.

Partisinin hükümeti hızlı bir şekilde kurmaya ve uzlaşıya en iyi şekilde ayak uydurmaya istekli olduğunu belirten Advan, kotalara ilişkin çalışma yürütmediklerini kaydetti. Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin ve Hariri’nin aleyhine yürütülecek bir yarışın yerinde olmayacağını dile getiren Advan, “Herhangi bir hükümet, ülkedeki dengeyi yansıtmadığı sürece, görevlerini yerine getirmeden önce başarısız olmaya mahkumdur. Bu Hariri’nin bildiği bir şeydir” dedi. Advan, “Başbakan’dan Adalet Bakanlığı’na ilişkin bir teklif aldık. Yeni Hükümet doğru yönde ilerliyor ve ışığı görmek için hala birkaç güne ihtiyaç var” diyerek sözlerini sürdürdü.

Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Samir Caca, “Bazıları, Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin hükümetteki temsiliyetinin boyutu meselesini umursadığı kadar hükümetin kuruluşunu umursamıyor. Çünkü onların gözlerini Lübnan Kuvvetleri Partisi düşmanlığı bürümüş. Partimizin kaybetmesinden başka bir şeye ehemmiyet vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

Enformasyon Bakanı’nın kendisine Başbakan Saad Hariri’nin selamlarını ilettiğini ve Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin hükümetin en değerli ortağı olduğunu söylediğine dikkat çeken Caca, “Bundan dolayı, hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurmak amacıyla hala askıda olan noktaların üstesinden gelmek için istişarelere devam edeceğiz” dedi.

Caca, “Lübnan Kuvvetleri Partisi son seçimlerde büyük bir başarı kazandı. Hiç kimse, halkın partiye yönelik olan bu teveccühün boyutlarını daraltamaz. Bugün hükümetin seviyesinde şahit olduğumuz şey bütünüyle budur. Bize karşı taraflı yayın yapan medya tarafından gerçekleştirilen karalama kampanyaya ilişkin söyleyecek bir şey bulamıyorum. Söyleyebileceğim tek şey, bunun, düzmece ve yaldızlı boş sözler yayarak rakibini saf dışı etmeye çalışmaktan ibaret olduğudur” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Son gülen iyi güler” diyen Caca, “Hükümet kurulur kurulmaz, ne önerdiğimiz, başkalarının ne önerdiği ve neyin başarıldığı hususunu karşılaştırmaya hazırız” dedi.

Caca, partisinin kuşatıldığını ve önünde bulunan iki seçenek ile birlikte kritik bir konumda olduğuna işaret eden atmosfer hakkında sorulan bir soruya, “Cumhurbaşkanı ile olan müzakereler ve istişareler gece gündüz devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda hükümetin kurulması ile sonuçlanır. Nihai bir çözüme ulaşmayan bazı noktaların hala mevcut olduğunu gizlemiyorum. Ama biz bunları çözmek için Cumhurbaşkanı ile çalışmaya devam ediyoruz” diyerek cevap verdi.

Caca, Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin temsiliyetinin Bakanlar Kurulu’na oranı ve kurulacak hükümette elde edeceği Bakanlıklar hususunda Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir uzlaşının olup olmadığı hakkındaki soruya da, “Böyle bir şey olmadı. Basil ile yapılan görüşmeler gergin bir atmosferde gerçekleştirildi. Bu atmosfer, çıkarları karıştırdı” ifadelerini kullandı.

6 Aydır Hükümet kurulamıyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, 9 yıl aradan sonra 6 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Saad Hariri’yi 24 Mayıs’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Genel Seçimlerin sonucu olarak Meclis aritmetiğinin değişmesi sandalye sayısını arttıran partilerin Yeni Hükümet’te daha fazla Bakanlık istemesine yol açmıştı.

Lübnan’da yetki makamları Mezhep ve Dini kimlik kotalarına göre belirleniyor. Aynı kimlik çatısı altında farklı siyasi partilerin olması o kotaya kimin hakim olacağı krizini beraberinde getiriyor. Özellikle Dürziler ve Maruni Hristiyan partiler kendi aralarında çekişirlerken 2 Şii parti ittifakını koruyor.

Bakan Kurulu’nun belirlenmesinde Cumhurbaşkanlığı’nın 3 bakanı doğrudan seçme hakkı bulunurken diğer Bakanlıklar hakkında (Sünni) Müstakbel Hareketi, (Şii) Hizbullah ve Emel İttifakı, (Dürzi) Lübnan İlerici Sosyalist Partisi (Maruni Hristiyan) ile Maruni Hristiyanların 3 partisi Özgür Yurtsever Hareketi, Lübnan Kuvvetleri Partisi ve Marada arasında paylaşılacak.