Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki 400 Suriyeli mülteci, ülkelerine geri döndü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki savaş nedeniyle Lübnan’a sığınan Suriyeli mültecilerden 400’ü daha ülkelerine gönüllü dönüş için yola çıktığı bildirildi.

Yerlerinden edilmiş Suriyelilerden oluşan bir grup daha 7 Temmuz’da Arsal kırsalından ayrılarak Batı Kalamun’a doğru yola koyuldu. Carud’daki Vadi Hamid kontrol noktası aracılığıyla yola çıkan kafilede, Lübnan kamu güvenliğine kayıtlı 400 kişinin yer aldığı ifade edildi. Kafilenin Felita, Ras Maara, Huş Arap ve Kaare bölgelerine yöneldiği bildirildi.

Lübnan Kızılhaç ve acil durum ekipleri, Lübnan ordusundan güvenlik güçleri eşliğinde bölgede bulunan ambulanslar ve mobil klinikler aracılığıyla sığınmacılara tıbbi yardımlarda bulundu.

Arsal Belediye Başkanı yaptığı açıklamada, 400 kişiden oluşan yeni Suriyeli grubun, Lübnan’dan ayrılarak Suriye sınırına ulaştığını ifade etti.

Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü, evlerine dönmek isteyen Suriyeli göçmenlerin takibi çerçevesinde bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Bugün (7 Temmuz) sabah saatlerinden itibaren Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile koordinasyon içerisinde ve delegeleri huzurunda Arsal mülteci kamplarından 400 Suriyeli göçmenin, Suriye’ye gönüllü geri dönüşü sağlandı” denildi. Bildiride ayrıca, “Müdürlükten devriyeler, Vadi Hamid’deki toplanma noktasından el-Zumrani sınır kontrol noktasına kadar araçlar ve özel mekanizmalarla göçmenlere eşlik etti” ifadelerine yer verildi.

Lübnan Kızılhaçı ise yaptığı yazılı açıklamada, “Lübnan kamu güvenliği denetimi altında ve UNHCR’nin çağrısıyla gerçekleşen Suriye’ye geri dönüş sürecine ayak uydurmak için Lübnan Kızılhaçı, Vadi Hamid- Arsal kırsalına iki ambulans, 19 ilk yardım çalışanı ve bir mobil klinik yerleştirdi. Sürecin başlangıcından sonuna kadar ambulans ekipleri çocuklar, yaşlıklar ve gebe kadınlar da dahil 63 vakaya ilk yardım sağladı. Çevre bölgelerdeki Lübnan Kızılhaç merkezleri de her türlü acil duruma cevap vermeye hazır” denildi.

Suriyeli göçmenlerden oluşan ikinci grubun Lübnan’daki Arsal kırsalından ayrılışının, “gönüllü” olarak gerçekleştiği ifade edildi.