Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki ‘İslamcı Tutuklular’ın aileleri genel af için oturma eylemi düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan hapishanelerinde kendilerini “İslamcı Tutuklular” olarak niteleyen mahkûmların aileleri genel af yasa tasarısının onaylanması için ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinde yeni bir oturma eylemi düzenledi.

Söz konusu yasa tasarısı hakkında açıklama yapan Lübnan İslam Âlimleri Konseyi Başkanı Şeyh Salim er-Rafii, affın İsrail ile işbirliği yapan uyuşturucu satıcılarını da içereceğini belirterek yasa tasarısını kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Affın İslamcı Tutuklular’ın az bir kısmını kapsayacağını belirten Rafii tasarının genişletilerek genel bir affın ilan edilmesi gerektiğini savundu.

Rafii açıklamasının devamında “Bu affı kabul etmeyeceğiz. Rifaat Eid, Şeyh Ahmed el-Esir ve Halid Hablas’ın serbest bırakılmasına razı gelmeyeceğiz. Rifaat Eid, camilerin bombalanmasıyla suçlanıyor. Ya genel af, ya genel af demeye devam edeceğiz” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a da bir mesaj gönderen Rafii “Sen, Ahmed Esir ve Hablas’ın ellerini ordunun kanına bulamadıklarını yakından biliyorsun, Onları Eid gibi tedavi etsinler. İnsanlara eşit seviyede davranılmasını ve herkesi kapsayan genel bir af çıkarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rafii, Abra olaylarına karışmakla suçlanan zanlıların ailelerinin asker kanının döküldüğü eylemlere karışanların adil bir şekilde yargılanmasına karşı olmadıklarını ancak devletin bu davalarda adil bir şekilde yargılama yapamayacağını düşünerek oğulları için af istediklerini belirtti. Genel af kanun tasarısı uyuşturucu ticareti, çatışma ve hırsızlık olaylarına karışan ve hakkında tutuklama kararı bulunan binlerce kişinin serbest bırakılmasını içeriyor. Söz konusu yasa tasarısı bin 500 İslami tutuklunun yanı sıra İsrail’in 2000 yılında Güney Lübnan’dan çekilmesinden sonra İsrail’e sürülen ve Güney Lübnan Ordusu saflarında yer alan 4 bin 900 kişinin de serbest bırakılmasını kapsıyor.

Tutuklu aileleri, Hariri’nin geçen aralık ayında genel affın İslami Tutukluları kapsayacağı konusunda söz verdiğini ve cezaların hafifletilerek genel affın kendilerini kapsamadığı kimselerin de söz konusu aftan yararlanacağını söylediğini belirtmişti.

Taslak af yasasını incelemekle görevli olan bakanlık ve hukuk komitesi görevlileri, tasarıyı ay ortasında tamamlayarak başbakana teslim etti. Hükümetin onayını almadan önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun gözetimindeki kararlar hakkında görüş ve gözlem yapmak üzere meclis bloklarına da kopyalarını gönderdi. Tasarı, 6 Mayıs’ta yapılması planlanan parlamento seçim tarihinden önce yayınlandı.