Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki ‘İslamcı tutuklular’ açlık grevine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan cezaevlerindeki ‘İslamcı tutuklular’ olarak nitelenen mahkumlar, Lübnanlı yetkililerin aralarındaki ihtilaflar nedeniyle sonuca ulaştırılmayan af yasasının kabul edilmesi için açlık grevine başladı.

Rumiyye Hapishanesi’nden gönderilen ses kaydında, terör suçundan tutuklu olan Halid Hablas isimli mahkum, Lübnan hapishanelerinde ‘Kapsamlı af kanunu kabul edilene kadar ya özgürlük ya ölüm’ sloganı altında açlık grevini başlattıklarını açıkladı.

“İç savaşın liderleri şimdi en üst mevkideler”

Cumhurbaşkanı, Hükümet ve Temsilciler Meclisi’ne çağrıda bulunan Hablas, “Yıllardır kaçıran, katleden, asker öldüren ve Lübnan’a patlayıcı yüklü araba getirerek birçok Lübnanlı insanın hayatını kaybetmesine neden olanlara çözüm buldukları gibi, buna da bir çözüm bulsunlar. Bunu anlıyoruz. Öyleyse, bizim için bir çözüm bulamayacak, hapishaneden binlerce tutukluyu çıkaramayacak ve Lübnan‘ın içlerini herhangi bir kaostan koruyamayacaksınız. Tüm mezheplerin dini makamlarına başvurun. Kısa sürede, herkes uygun bir çözüm bulabilir. Sizi yeni bir sayfa açmaya davet ediyoruz. İç savaşın liderleri yeni bir sayfa açtılar ve şimdi en üst mevkideler” ifadelerini kullandı.

İnsan hakları örgütlerine çağrı

İnsan haklarını örgütleri ve Kızılhaç’ı Lübnan hapishanelerine davet eden Hablas, mahkumların trajik koşullarda yaşadıklarına işaret ederek, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden mahrum olduklarını söyledi.

300’den fazla mahkum açlık grevine başladı

Lübnan Enformasyon Bakanlığı’na bağlı Ulusal Medya Ajansı’na göre, El Kabba Hapishanesi’ndeki 300’den fazla mahkum, hiçbir protesto veya isyan eylemine girişmeden, af yasasının onaylanması için açlık grevine başladığı gibi, Cezzin Hapishanesi’ndeki mahkumlar da, Rumiyye Hapishanesi’ndeki kader arkadaşlarıyla dayanışma içinde açlık grevine başladı.

Ülkenin birçok şehrinde dayanışma gösterileri yapılıyor

Sayda şehrindeki Abra olaylarında tutuklananların aileleri, Lübnan’daki dini kuruluş olan Dar El-Fatva’nın önünde oturarak Lübnan ordusuna karşı protesto gösterisi düzenledi.

Genel af talebinde bulunan aileler, Cezzin hapishanesindeki çocuklarının Lübnan cezaevlerindeki diğer mahkumlarla dayanışma içinde bugün açlık grevine başlayacağını belirtti.

Trablus ve Zahle’de de, ‘İslamcı tutukluların’ aileleri, af yasası çıkana kadar devam edeceklerini söyledikleri bir dayanışma gösterisi düzenleyerek bir süre yolları kapattılar.