Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki Suriyeli mülteciler ülkelerine dönmeye başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ile Suriye arasında varılan uzlaşı kapsamında, Lübnan’daki Suriyeli mültecileri taşıyan ilk konvoylar, bugün, savaşın sona erdiği bölgelere ulaşmaya başladı.

Esed rejimine yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, ilk etapta Lübnan’da bulunan bin 200 mültecinin bugün Suriye’ye ulaşması bekleniyor.

Lübnan basınında yer alan görüntülerde, mültecileri taşıyan tahliye otobüsleri hareket halinde görülüyor.

Beyrut hükümeti, ülkesindeki Suriyeli mültecilerin vatanlarına ulaşmasını hızlandırmak istiyor. Bu kapsamda, Şam ile Beyrut arasında Suriyelilerin aşamalı olarak dönüşü hususunda uzlaşıya varılmıştı.

Lübnan’da, yaklaşık 1.2 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. Bu sayının Lübnan nüfusunun dörtte birine denk olduğu ifade ediliyor. Lübnanlı siyasiler, Şam hükümetine bağlı güçlerin Suriye’nin büyük kısmında kontrolü sağlamasının ardından mültecilerin vatanlarına dönmesi gerektiğini savunuyor.

Mülteciler kısa süre içinde evlerine dönecek

Rus yetkililer, mültecilerin dönüş işlemleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere, bu hafta, Lübnan’ın başkenti Beyrut’u ziyaret etmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, kısa vadede 1.7 milyon Suriyeli mültecinin ülkelerine dönmesi için gerekli şartların sağlanacağı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) ise Suriye’deki durumun mültecilerin dönüşü için elverişli olmadığını dile getiriyor.

Mart 2011’de başlayan iç savaş nedeniyle Suriye nüfusunun yarısı ülke içinde ve civar ülkelerde mülteci konumuna düştü.