Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki Suriyeli mülteciler ülkelerine dönüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Lübnan’a sığınan mültecilerden yaklaşık 850’si ülkelerine dönüş için yola çıktı.

Mülteciler, Lübnan’ın Suriye sınırındaki Arsal şehrinden, Suriye’deki Kalamun şehrine doğru geçmeye başladı.

Lübnan’ın doğusundaki Arsal’dan hareket eden yaklaşık 850 Suriyeli mülteci, Lübnan ordusu ve güvenlik birimlerinin gözetiminde Suriye’nin Batı Kalamun bölgesindeki El-Ceracir, Ra’s Maara, Felita ve Kaare beldelerine hareket etti.

ABD ve Rusya arasındaki anlaşmanın ilan edilmesiyle resmi hale gelen ‘Gönüllü dönüş’ kapsamında 890 bini Lübnan’dan olmak üzere 2 milyon mültecinin Suriye’ye dönmesi bekleniyor.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye yakın bir kaynak, Şarku’l Avsat’a demeçte, Hariri’nin gönüllü dönüş sürecinin en kısa sürede tamamlanması için gereken adımları atma konusunda hızlı hareket edeceğini söyledi.

Lübnan’daki Suriyeli mülteciler bir süredir gruplar halinde ülkelerine dönüyor. Son olarak 7 Temmuz tarihinde yaklaşık 380 mülteci, Lübnan makamları ile Suriye yönetiminin koordinasyonu sonucunda Arsal’dan ülkelerine geri dönmüştü.

Öte yandan, Şarku’l Avsat’a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, Doğu ve Batı Kalamun’da yeniden yapılanma sürecinin başladığını belirtti. Abdurrahman, Esed rejiminin yerlerinden göç etmek zorunda kalan sivillerin gayrı menkullerine el koymasına müsaade eden 10 sayılı kanun nedeniyle geri dönüşlerin hızlandığını aktardı.

SOHR Direktörü, “Moskova, büyük ölçekli bir yapılanma sürecini başlatmak üzere bazı ülkeler ve şirketlerle temasa geçmeye başladı. Rusya bu hususta Türkiye ve Katar ile de temas halinde” ifadelerini kullandı.