Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin yüzde 95’i şiddetin bitmesi halinde ülkelerine dönmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Merabi, Hizbullah’tan mültecilerin ülkelerine geri dönmesi için Suriye’den çekilerek mevzilerini Birleşmiş Milletler’e (BM) bırakmasını istedi. Merabi, Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından yapılan ankete göre, “Lübnan’daki Suriyelilerin yüzde 95’inin Suriye’deki çatışmalar ve şiddetin bitmesi halinde ülkelerine dönmek istediğine” işaret etti.

24-26 Nisan tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek Brüksel Kongresi’ne katılmak üzere Belçika’ya giden Merabi, yolculuk öncesi yaptığı açıklamada, “Hükümet mülteci krizine dair tek sesli bir politika belirlemekte başarılı olamadı. Bu da hem bize hem de uluslararası destek arayışlarımıza olumsuz etki yaptı. Ancak yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Brüksel Kongresi’ne ülkemizdeki mülteciler için uluslararası destek bulmaya gideceğiz. Çünkü bu kongre, mülteci kardeşlerimizin sorunlarını ve bizim taleplerimizi anlatabileceğimiz uygun bir ortam” dedi.

Merabi, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Heyetimiz, Brüksel’e uluslararası toplumdan bütün dünyayı etkileyecek bir kriz için sorumluluk yüklenmesini istemek için gidecek. Hükümet, devletin genel siyaseti üzerine bir ittifak olmaması nedeniyle herhangi bir plan uygulayamıyor.”

“Kurbanlar, cellatlarına teslim edilmemeli”

Mültecilerle ilgili “Halkını öldüren ve insanların göç etmesine sebep olan Esed rejimi” ile herhangi bir koordinasyon kurmadıklarını belirten ve böyle bir şeyin “Kurbanları cellatlarına teslim etmek” olacağını söyleyen Merabi, “Suriye’de ülkenin yaklaşık yüzde 70’inde güvenli bölgeler olduğu söyleniyor. Hükümetimiz, suçsuz insanların ahını yüklenmeyecek. Uluslararası toplum bu konuda bizimle koordineli çalışmalı” şeklinde konuştu.

“Mültecilerin sorumluluğunu taşıyamam”

Bu yaz mültecilerin bir kısmının Suriye’ye geri döneceğini tahmin ettiğini dile getiren Merabi, “Ben hiç kimseye Suriye’ye geri dönmeyi tavsiye etmenin sorumluluğunu taşıyamam. Çünkü ne rejime ne de Suriye’deki terör örgütlerine güvenmiyorum. Her iki taraf da Suriye halkını öldürüyor” dedi. Merabi, sözlerini, “İran ve Rus işgaline karşı Suriye’nin Arap kimliğini korumak için mültecilerin güvenli bölgelere dönmesini tavsiye ediyorum ancak yetişkin her mülteci kendi kararını alabilir ve bu kararın sorumluluğunu yüklenebilir” ifadelerini kullandı.