Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’dan BM’ye çağrı: Suriyeliler güvenli yerlere gitsin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) Suriyeli mülteciler konusunda yaklaşımını değiştirme ve mültecilerin Suriye’deki güvenli bölgelere geri dönüşlerini başlatmak için çağrıda bulundu.

Çağrı, Dışişleri Bakanlığı’ndaki Siyasi ve Konsolosluk İşleri Müdürü Büyükelçi Ğadi el-Huri tarafından UNHCR Lübnan Temsilci Miri Gerard ve ekibine teslim edilen bir mektup aracılığıyla yapıldı. Mektupta, Lübnan’daki Suriyeli mülteci krizine dair UNHCR’nin yürüttüğü politikaya karşı Lübnan’ın çekincelerine de yer verildi.

Suriyelilerin güvenli bölgelere gönderilmesi çağrısı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride ise, “Büyükelçi el-Huri, Lübnan’daki Suriyeli mülteci meselesine yaklaşımlarını değiştirmesi hususunda Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Cibran Basil’in talimatıyla UNHCR’ye bir mektup teslim etti. Mültecilerin Suriye’deki birçok alanda durumlarının iyileştirilmesi ve yerlerinden edilen Suriyelilerin güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönmelerine izin verilmesi talep edildi” ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan BM’ye talep

Mektupta ayrıca, bakanlığın, mültecilerin Suriye’deki güvenli bölgelere geri dönüşünü sağlamak için atılacak adımları ortaya koyacak bir plan hazırlamasını talep ettiği ifade edildi.

Öte yandan UNHCR Lübnan Temsilci Gerard, kuruluşun çalışmalarının sadece insani zorluklarla sınırlı olduğunu, mültecilerin geri dönüş şartlarının kuruluşun vizyonuyla örtüşmesi halinde insani açıdan uygun koşulları sağlamak için Suriye tarafıyla müzakere yönlerinin gözden geçirileceğini vurguladı.

“Lübnan’dan çıkışlar fiilen başladı”

Büyükelçi el-Huri ise mültecilerin geri dönüşlerinin fiilen başlamış olduğunu belirtirken, gönüllü olarak ve onurlu bir şekilde Şeba’dan Beyt el-Jin’e giden ilk Suriyeli mülteci gruba dikkati çekti. Yetkili, UNHCR’ye göç konusuna ilişkin bu yeni aşamaya ayak uydurma çağrısı yaptı. Ekonomik ve sosyal açıdan Lübnan’a yüklenmiş büyük sığınma yüküne atıfta bulunan el-Huri, mültecilerin geri dönüşünün örgütlenmesine ilişkin bazı tehditlerin oluştuğunu vurguladı.