Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’dan İsrail duvarına tepki! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Anlaşmazlıkları aşmak için yapılan mutabakatın ardından, Lübnan’ın dikkati güney sınırına duvar inşasına başlayan İsrail’in tehditlerine yöneldi. Yaşanan gelişmelerin ardından bu konu, Lübnan Yüksek Savunma Konseyi’nin düzenlediği, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield ve Lübnanlı yetkililer arasında gerçekleşen toplantıların da gündemindeydi.

Bakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Güney Lübnan’daki Nakura bölgesinde geçtiğimiz Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü birlikleri eşliğinde İsrail ile üçlü bir toplantı düzenlendiği belirtildi. Açıklamaya göre, Lübnan İsrail’e ayrım duvarı inşasına karşı çıktığını ifade etti. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “Ulaşılan bilgiler, İsrail’in planını sürdürdüğünü gösteriyor” dedi. Açıklamada ayrıca “Lübnan, İsrail’in inşa edeceği duvarı engellemek amacıyla bölgesel ve uluslararası alanda tüm önlemlerini alacak ve gerekli girişimlerde bulunacaktır” ifadelerine yer verildi.

“Askeri seçenek de dâhil”

Kaynaklar, Konsey’in İsrail’in ülkeye kara ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verdiğini kaydetti. Güvenlik kaynakları ise Şarku’l Avsat’a, Lübnan ordusu için tüm seçeneklerin mevcut olduğunu belirtirken, “Buna Lübnan topraklarını ihlal eden herhangi bir adıma karşı askeri seçenek de dâhil” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Lübnanlı yetkililerle görüşmek üzere 15 Şubat’ta Beyrut’a günlük bir ziyarette bulunacağı aktarıldı. Tillerson, önümüzdeki hafta bölgedeki bazı ülkeleri de ziyaret edecek.

Bakanlık kaynaklarının belirttiğine göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield de ABD diplomatik çabaları kapsamında Beyrut ve Tel Aviv arasındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle olası bir çatışmayı önlemek için Lübnanlı yetkililerle görüştü.

Bu bağlamda Satterfield, Lübnan Temsilciler Meclisi Nebih Berri, Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve Demokratik Blok Başkanı Velid Canbolat ile bir araya geldi. Görüşmeye dair ayrıntılı bilgiye yer verilmezken, konuyla ilgili yayınlanan bir bildiride, görüşmede Lübnan ve bölgedeki mevcut durumun ele alındığı belirtildi. Ayrıca Basil, ABD’li diplomatla gerçekleştirdiği toplantıyı “iyi ve ciddi” olarak nitelendirdi.

İsrail ordusu duvar inşasına başladı

Diğer taraftan İsrail ordusu, Ras el-Nakura bölgesinde duvar inşasına başladı. Bölgedeki güvenlik kaynakları ve görgü tanıkları tarafından yapılan açıklamaya göre, İsrail lokomotifleri tarafından Lübnan karasularına uzanan tartışmalı el-Nakura b-23 noktasına çimento bloklar taşınmaya başlandı. Aynı şekilde bölgedeki buldozerler de duvar inşası için daha önce başlayan ve yüzde 40’ı tamamlanan kazı çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda güvenlik kaynakları, İsrail’in bölgeye şu ana kadar 15 çimento blok yerleştirdiğini duyurdu.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Lübnan’ın duvar, petrol veya doğalgaz konuları da dâhil her türlü durum hakkında İsrail tehdit ve saldırılarına karşı birleşik bir tutum sergilediğini vurguladı. Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk ise konsey toplantısının sonlandığını bildirirken, “İsrail’in tehditlerine karşı tüm siyasi ve diplomatik araçların kullanılması kararı alındı” dedi. Cumhurbaşkanı Mişel Avn başkanlığında ve Başbakan Saad Hariri, bazı bakan ve güvenlik- askeri yetkililer eşliğinde düzenlenen Savunma Yüksek Konseyi toplantısının ardından konuya dair bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Savunma Yüksek Konseyi, 860 km’lik bir alana sahip ekonomik bölgedeki Lübnan’ın haklarını korumak için, özellikle de Lübnan yargı yetkisindeki karasularında yer alan 9. Blok ile ilgili olarak bölgesel ve uluslararası düzeyde harekete geçme kararı aldı” ifadelerine yer verildi. Bildiride, İsrail’in ülkeye kara ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmek için Lübnan ordusuna tam yetki verildiği belirtildi. Bu bağlamda İsrail’in, Lübnan sınırına inşa edeceği duvarın, Lübnan’a yönelik bir saldırı olarak kabul edileceği vurgulandı. Konsey ayrıca, “Lübnan yargı yetkisine tabi olan karasulardaki petrol ve doğalgaz zenginliğiyle ilgili İsrail açıklama ve iddialarının reddedildiğini” kaydetti.

Lübnan Bakanlar Kurulu Ocak 2017’de onayladığı iki kararla doğalgaz araması yapacak şirketler için lisanslama sürecini başlattı. Bu bağlamda Lübnan deniz sahasında belirlenen 10 arama bölgesinden 5’i için teklif verildi. Daha sonra 4. blok ve 9. blok için petrol arama ve çıkarma izni yayınlandı.

Lübnan, önümüzdeki günlerde 4. ve 9. blokta petrol ve doğalgaz arama girişimleri kapsamında Fransa’nın Total, İtalya’nın ENI ve Rusya’nın Novatek şirketleriyle bir anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Lübnan’ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini ‘kışkırtıcı’ olarak nitelemişti. Konuyla ilgili olarak uluslararası şirketlere, bu sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, “Lübnan’ın petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir” ifadesini kullanmıştı.