Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’dan İsrail’e: Lübnan egemenliğini koruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Savunma Bakanı Yakub Sarraf, “Lübnan’ın tehdit altında olmadığını, topraklarını, suyunu ve petrol kaynakları üzerinde egemenliğini koruduğunu” vurguladı.

Sarraf, ülkenin güneyindeki Lübnan-İsrail sınırındaki Kefer Kila’ya düzenlediği ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “İsrail’in Lübnan’a yönelik gerilim politikasına alışık olduklarını” belirtti.

Ziyaretin sonunda Güney’deki halkımızı unutmayacağız, İsrail ve hiçkimsenin tehditini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullanan Sarraf, “Lübnan’ın tehdit altında olmadığını, toprak su ve petrol üzerinde egemenliğinin devam ettiğini ve bugün sınır ziyaretinin bunun kanıtı olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Fneyş, “servetimiz pazarlanabilir değil, bu nedenle İsrail’in de gündeminde olan yeni petrol rezervlerini keşfetmek için petrol şirketleriyle bir anlaşma imzaladık. İsrail’in bu konudaki herhangi bir söz hakkı yoktur” dedi.

İsrail Lübnan’ı tehdit etmişti

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 31 Ocak’ta Lübnan’a saldırmaya hazırlandıklarını işaret eden bir konuşma yapmıştı. İsrail askerlerinin Lübnan topraklarının derinliklerinde çarpışmak zorunda kalabileceğini belirten Liberman, ‘İsrail’dekiler sığınakta oturuyorsa tüm Beyrut sığınakta olacak’ demişti.

Liberman’ın, Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir” sözlerine ise cevap ise Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’dan gelmiş; Avn açıklamasında, Liberman’ın sözlerini, “Lübnan’ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak” nitelemişti.

Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan’ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini belirten Avn, “Liberman’ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit.” ifadelerini kullandı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, mecliste yaptığı konuşmada, İsrail’in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin basın ofisinden konu ile ilgili yayımlanan bildiride, “İsrailli yetkililer, birkaç gündür Lübnan’ı tehdit eden sözler kullanıyor. Liberman’ın son sözleri de açık bir provokasyondur ve Lübnan’a karşı meydan okumadır. Tüm bu tehditler, İsrail’in bölgedeki yayılma ve yerleşim politikalarının bir parçasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Lübnan Hükümeti’nin, Lübnan’a ait olan deniz sahasındaki 9. blokta, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde petrol ve doğalgaz araması başlattığı vurgulandı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bu sabah yaptığı konuşmasında, Lübnan’ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini “çok kışkırtıcı” olarak niteledi.

Uluslararası firmalara, Lübnan’ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, “Lübnan’ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail’indir.” dedi.

Lieberman, İsrail’e yapılacak yeni Hizbullah saldırıları için Lübnan’ın tamamının bedel ödeyeceğini hatırlattı. 29 Ocak’ta yaptığı başka bir konuşmada ise Liberman, “İran, Suriye’de İsrail’e karşı bir altyapı inşa etmeye, Lübnan’da füze üretim merkezi oluşturmaya ve Gazze’de de Hamas’ı güçlendirmeye çalışıyor. Lübnan ile üçüncü bir savaşa girmek istemiyoruz ancak, Lübnan’ın da büyük bir füze üretim merkezine dönüşmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan Bakanlar Kurulu 4 Ocak 2017’de onayladığı iki kararla doğalgaz araması yapacak şirketler için lisanslama sürecini başlattı. Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı, 26 Ocak 2017’de teklif verme sürecine katılma şartlarını, tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılacak kriterleri, Arama ve Üretim Anlaşması (EPA) modelini ve İhale Protokolünü (TP) açıkladı.

Petrol İdaresi tarafından Lübnan deniz sahasında belirlenen 10 arama bölgesinden 5’i için teklif verme süreci 15 Eylül 2017’ye kadar devam etti ve aralık ayı içinde EPA’lar imzalandı.

Lübnan bakanlar kurulu 2017’nin Aralık ayında, Fransa’nın Total, İtalya’nın ENI ve Rusya’nın Novatek şirketlerinden oluşan bir konsorsiyuma, Lübnan’ın deniz sahasında belirlenen 10 deniz bloğunun kuzeyindeki 4. blok ve güneyindeki 9. blok için petrol arama ve çıkarma izni verdi.

Yetkililer, Lübnan’ın deniz sahasında doğalgaz rezervinin 96 trilyon metreküp, petrol rezervinin ise yıllık 865 milyon varil olduğunu tahmin ediyor.

İsrail ile Lübnan arasında deniz sahası anlaşmazlığı

Lübnan ve İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı sürüyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor.

İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Her geçen gün daha fazla gündeme gelen doğalgaz arama ve çıkarma konusunun, bölgedeki siyasi krizi ve iki ülke arasındaki soğuk savaşı daha da artıracağı tahmin ediliyor.