Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’dan Suriye’ye dönmek isteyenlere engel olunmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Lübnan’da uzun süredir tartışmalara neden olan Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşü konusunda devreye girdi.

Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı, ülkedeki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (BMMYK) mültecilerle ilgili yazılı bir açıklama aldıklarını bildirdi. Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı, ilgili bakanlıklar, departmanlar ve kurumlar ile Suriyeli mültecilerin Lübnan’dan çıkarılması ve Suriye’ye dönüşleri konusunda bir dizi toplantı yapma hazırlığında oldukları aktarıldı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, BMMYK’nın yazılı açıklamasında Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Cibran Basil’in önerisinin kabul edilerek yerlerinden edilmiş kişilerin geri dönüşlerinin organizasyonu için hazırlıklara başlaması ve kalıcı dönüşün sağlanması için tüm engellerin kaldırılması istendiğini aktardı. Mültecileri şu anda geri dönüş için teşvik etmeyeceklerini ancak bireylerin veya grupların gönüllü geri dönüşünün önünde durmayacaklarını kaydetti. Bakanlık ayrıca BMMKY’nın kendilerine bilgi aktarmayı kabul ettiğini bildirdi.

Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı yetkili birimleri, BMMKY’nın yazılı açıklamasına karşılık Lübnan’da yerinden edilmiş Suriyelilerin güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönüşü için pratik adımlar atma hazırlığında olduklarına dair bir de yazı gönderecek.