Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’ı bekleyen tehlike: DEAŞ dönüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ordusu geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinde geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Ordudan yapılan açıklamaya göre, operasyonlar sonucunda Lübnan ordusundan bir asker hayatını kaybetti.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, DEAŞ unsurlarının ülkeye geri döndüğü bilgisi dikkat çekti.

Lübnan ordusunun, ülkenin farklı bölgelerinde düzenlediği operasyonlarda karşılaşılan manzara gösteriyor ki, Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarında savaşa katılan militanlar Lübnan’a geri dönüyor. Bu durum ülkenin ulusal güvenliği adına gelecek günlerde birçok sıkıntı yaşanacağının sinyallerini veriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Lübnan’daki siyasi anlaşmazlıklar yüzünden sokaklar karışmıştı. Son açıklamalara göre Lübnan ulusal güvenliği yeniden tehdit altında görünüyor. Konuyla ilgli Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan Lübnanlı askeri bir yetkili, ‘’Lübnan şu an yeni bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Suriye ve Irak topraklarında DEAŞ saflarında yer alan savaşçılar Lübnan’a geri dönüyor. Ancak Lübnan ordusu ve polis güçlerimiz konuyla ilgili güvenlik tedbirlerini almış vaziyette. Örgütle bağlantısı bulunan şüpheliler önce takibe alınıyor, daha sonra da gözaltına alınıyor. Ülkenin istikrarını temin etmek için titiz bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Dünkü operasyonda teslim ol çağrısına uymayıp kaçan Abdullah isimli şahıs askerlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi’’ ifadelerini kullandı.

“Coğrafi faktörler bazen ülkeye sızmak için imkan sunabiliyor’’

Aşırılık yanlısı militanların Suriye üzerinden yasal olmayan yollardan Lübnan’a geldiğini belirten askeri yetkili, “Bu militanlar Lübnan’a sızmak için kötü hava koşullarından ve engebeli araziden faydalanıyor. Güvenlik güçlerimizin aldığı sıkı önlemlere rağmen coğrafi faktörler bazen ülkeye sızmak için imkan sunabiliyor” dedi.

Yetkili, Abdullah’ın DEAŞ saflarında savaştığına işaret ederek, “15 gün önce Lübnan’a geldi. Bu militanların sayılarına dair net bir rakam veremeyeceğim. Ancak güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birliklerimiz bunları sıkı takibe almış durumda” açıklamasında bulundu.

Radikal unsurların ülkeye dönüşünün güvenlik açısından tehlikeli olduğunu belirten kaynaklar, daha önce Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) için savaşmış 2 şüphelinin iki hafta önce Arsal bölgesinde istihbarat birimleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla yakalandığı bilgisini paylaştı. Lübnan ordusundan dün yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Trablus şehrinde ordu güçleriyle milisler arasında çıkan silahlı çatışmada Lübnanlı bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, Trablus’un Bab Tibane beldesinde yürütülen operasyonlar sırasında Abdullah isimli şahsın, evine yapılan baskın sırasında yaklaşık 3 saat karşılıklı süren ve el bombalarının da kullanıldığı çatışmada söz konusu kişinin ölü ele geçirildiği ifade edildi.

Ordu, illegal şuçlara bulaşan kişileri sıkı takibe aldı

Ordu güçleri, bomba düzeneği kurma, illegal örgütlere katılma ve sınır ötesindeki örgütlerle işbirliği yapma vb. suçlara bulaşan isimleri sıkı takibe almış durumda.

Hacir Dandaşi künyesi ile bilinen Abdullah, terör örgütü listesinde yer alan Usame Mansur örgütüne mensup olma ve eylemlerine katılma suçundan aranıyordu. Söz konusu örgüt, 2014 yılında emniyet ve ordu güçlerini hedef alan saldırıları üstlenmişti.

Lübnan’ın en büyük ikinci şehri olan Trablus, 2012-2013 yılları arasında, çoğunlu sünni olan Bab Tibane ve çoğunluğu alevi olan Muhsin Dağı’nda şiddetli çatışmalara sahne olmuş.

Geçtiğimiz yıllarda Lübnan’da birçok defa bombalı araçla eylem yapılmış ve bunların birkaçını da DEAŞ üstlenmişti.