Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’ın güneyindeki el-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda çatışmalar tekrar alevlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut / Şarku’l Avsat

 

Lübnan’ın güneyindeki Sayda kentine bağlı el-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda El Fetih Hareketiyle Hizbullah bağlantılı Ensarullah örgütü arasında 10 gün aradan sonra yeniden çatışmalar çıktı. Çatışmalarda 3 kişinin öldüğü 6 kişinin ise yaralandığı bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Lübnan Ordusu’nun kamp girişlerine mevzilendiğini, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için gereken tedbirlerin alınacağını” açıkladı.

Güvenlik kaynakları, iki örgüt arasındaki çatışmaların Lübnan ordusunun kamp içerisinde kontrolü sağlamasının engellemek için çıktığını aktardı.

 

Sayda’daki El-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda Hizbullah yandaşı Ensarullah militanlarıyla El Fetih mensupları arasında çıkan çatışmaları sonlandırmak için Lübnanlı yetkililerin temasları sürüyor.

Güney Lübnan ili Ordu İstihbarat Şube Başkanı Tuğgeneral Fevzi Hammadi ve Sayda’da Askeri İstihbarat Dairesi Başkanı Tuğgeneral Memduh Saab, El Fetih ve diğer Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) fraksiyonları liderleri ile görüşmeler yaptılar.

 

 

Avn, mülteci kampında yaşanan gelişmeler hakkında el-Miyye Miyye beldesi Belediye Başkanı’nı ve Sayda Piskoposu Elie Haddad’ı makamında kabul ederek bilgilendirdi.

Piskopos Haddad “Ordu tarafından gerçekleştirilen güvenlik operasyonları, beldemiz sakinlerine yapılacak herhangi bir saldırı ihtimalini engelleyecektir” diyerek, “Kamptaki çatışmaların belde halkı arasındaki sürtüşmelere neden olduğunu bu sebeple kampta ordunun güvenliği sağlamasının çok önemli” olduğunu vurguladı.

Piskopos Haddad Avn’a “güvenliği sürdürmek için Miyye Miyye halkına gösterdiği ilgi için” teşekkür etti ve “kamp içinde ve çevresinde meydana gelen rahatsızlıkları, huzursuzlukları son vermeyi umuyoruz” dedi.

 

Hamas lideri Heniyye Hariri ile görüştü

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile ülkenin güneyindeki El-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda Fetih ve Ensarullah hareketleri arasında yeniden alevlenen çatışmalarla ilgili görüştü.

Heniyye’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsmail Heniyye’nin, Hariri ile Berri’yi telefonla arayarak kampta yaşanan kanlı olaylar hakkında görüştüğü belirtildi.

 

Hariri’nin görüşmede, Heniyye’ye kampta yaşanan olayların durdurulması için acilen çalışmalar yapma vaadinde bulunduğu aktarılan açıklamada, Berri’nin de Lübnan ordusu ve ilgili makamlarla irtibata geçme sözü verdiği bildirildi.

Açıklamada, iki hafta önce taraflar arasında varılan ateşkes anlaşmasının bozulduğu ve çatışmaların yeniden başladığı kaydedildi.

Hamas tarafından 16 Ekim’de yapılan açıklamada, Lübnan ordusunun bölgedeki karargahında Filistinli gruplar arasında gerçekleşen görüşmede ateşkese varıldığı duyurulmuştu. El-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda Hamas, Fetih ve Hizbullah bağlantılı Ensarullah örgütlerinin mensupları bulunuyor.

21 Mart 2009’da Miyye Miyye Kampında çıkan bir çatışmada 2 kişi öldürülmüştü. Lübnan’daki FKÖ’nün Lübnan Başkan Yardımcısı Kemal Nahat ise 23 Mart 2009’da durumu sakinleştirmek için kampı ziyaret etmiş; Kamptan çıktıktan kısa bir süre sonra yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlatılması sonucu Nahat ve üç FKÖ yetkilisi öldürülmüştü.

16 Ekim’de El Fetih mensuplarıyla Hizbullah bağlantılı Ensarullah militanları arasında çatışmalar çıkmış Lübnan Ordusu’nun kampa müdahalesi sonucu kampa sükunet hakim olmuştu.

Lübnan’daki Filistin Mülteci Kampları

İsrail’in kuruluş sürecinde topraklarından ayrılmak zorunda kalan Filistinlilerin sığındığı komşu ülkelerin başında gelen Lübnan’da 12 mülteci kampı bulunuyor.

Lübnan’ın güneyindeki Sur kentinde 1936 yılında kurulan Er-Raşiydiyye’de 27 bin 500, 1948 yılında kurulan Burcu’ş-Şimali’de 20 bin, Sur kentinin girişinde El-Bass kampında 10 bin mülteci iskan ediliyor.

II.Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusunun karargah olarak kullandığı 2.9 kilometrekarelik alana kurulan Aynu’l Helva, alan ve nüfus yoğunluğu bakımından ülkedeki en büyük kamplardan biri olarak biliniyor. “Lübnan’daki Filistinli mültecilerin başkenti” olarak bilinen kampta 48 bin kişi yaşıyor.

Lübnan’ın güneyindeki El-Miyye ve el-Miyye Miyye Mülteci Kampı’nda 4 bin 500, Dahiye el-Cenubiyye’de yer alan ve 1949’da kurulan Burc el-Beracine’de 16 bin, başkent Beyrut’ta 1949’da inşa edilen Şatilla’da 8 bin 500, arazisi Rum Kilisesi Vakfı’na ait Mar Elias’ta (Aziz İlyas) 600, 1956 kurulan ve büyük çoğunluğu Hristiyan olan Dabiyye’de 4 bin, ülkenin doğusunda 1948’de kurulan Veyfel’de (Celil) 8 bin, 1955’de kurulan El-Bedavi’de 17 bin, 1949’da kurulan Nehr el-Barid’de de 35 bin Filistinli mülteci ikamet ediyor.

1949 yılında kurulan ancak yıkılan kamplardan biri olan Tel ez-Zater, Lübnan iç savaşı sırasında 52 gün süren şiddetli bir ablukayla karşı karşıya kalmıştı. Su sıkıntısının yaşandığı kampta 1976 yılında çok sayıda kişi susuzluk sebebiyle hayatını kaybetmiş, kampın tahliyesinin kabul edildiği sırada silahlı çetelerin saldırısına maruz kalması sonucu yaklaşık bin 500 kişi hayatını kaybetmişti.

Nabatiyye kampında ise daha önce 5 bin kişi yaşıyordu. 1973’te İsrail hava saldırılarının hedefi olan kamp daha sonra kullanılamaz hale geldi.