Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’ın güneyindeki Miye Miye kampı çözüm bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’ın güneyindeki Miye Miye Filistin mülteci kampında Fetih ve Filistinli Cemal Süleyman’ın liderliğindeki Ensarullah hareketi arasında bir hafta süren çatışmaların ardından, kampa sessizlik hakim oldu.

Çatışmalarda kullanılan füzelerin kampın yanında bulunan ve Hristiyan çoğunluğun yaşadığı Miye Miye kasabasına kadar ulaşmasının ardından, Sayda’nın doğusundaki köylerde bulunan Hıristiyanların varlığına yönelik tehdit konusu ve Lübnan savaşı sırasında yaşanan göç senaryoları da gündeme geldi.

Fetih kaynaklarına göre, Ensarullah Hareketi Genel Sekreteri Cemal Süleyman, bir süredir kendisini söz konusu kampın lideri olarak nitelendiriyor ve kamp içerisinde genişleme faaliyetleri yürütüyordu.

“Miye Miye kapmı son dönemde, suikastlara tanık oluyor”

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “Miye Miye, son dönemde, sonuncusu Ensarullah üyesi olan Bilal Zeydan’ın ölümüyle sonuçlanan birden fazla suikasta tanık oldu” ifadeleri kullanıldı.

Kaynaklar, ayrıca Zeydan’ın suikastının ardından kampta büyük bir gerginlik yaşandığını, Hizbullah bağlantılı Ensurullah’ın siviller arasında ve Fetih Hareketi içerisinde isyana yol açan uygunsuz ve sert faaliyetlerini artırdığını söyledi.

Bireysel meselelerin ardından iki taraf arasında geçtiğimiz pazartesi günü patlak veren çatışmalar, füze kullanımına kadar tırmandı. Fetih Hareketi kaynaklarına göre, hareketten ve Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri’nden 2 unsur ölürken, Ensarullah ve siviller arasında da 16 kişi yaralandı.
700 metre uzunluğu ve 600 metre genişliğinde olan kampın sakinlerinden biri Şarku’l Avsat’a konuşarak, “Ayn el-Helva mülteci kampındaki Filistinliler, Sayda’nın güneydoğusunda denize bakan bir tepede yer alan Miye Miye kampında kalanlara gıpta ediyordu” diyerek, Cemal Süleyman liderliğindeki Ensarullah’ın saldırısına uğrayan kampta daha önce aileleri ile huzurla yaşadıklarını söyledi.

“Kamp küçük çatışmaları kaldıramaz”

Şarku’l Avsat’a demeç veren Hizbullah’a yakın Sünni din adamı Şeyh Mahir Hammud, “Fetih ve Ensarullah arasında olanların tekrarlanmayacağını umuyoruz. Her iki taraftaki baskı çok büyük. Fetih’in dayanağı olan argümanlar kaldırıldı. Kamp küçük ve bu tür çatışmaları kaldıramaz” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Fetih kaynağı ise, Şarku’l Avsat’a verdiği bilgide, “Fetih heyeti Şeyh Mahir Hammud’u ziyaret etti ve gerçekleri ona bildirdi. Hamas ve İslami Cihad’ın kamptaki olaylar hakkında kendisine yanlış bilgi verdiği ortaya çıktı. Daha sonra Şeyh, parti ile üst düzey temas kurulacağına söz verdi” ifadelerini kullandı.

Cemal Süleyman hala kampta

Fetih heyetinin, Hizbullah tarafından finanse edilen, silah ve teçhizat sağlanan Süleyman’ın, Ayn el-Helva’daki DEAŞ unsurlarına silah ve para yardımında bulunduğuna dair Şeyh’e kanıt sunduklarını aktaran kaynak, Cemal Süleyman’ın hala kampta olduğunu söyledi.

Şeyh Hammum ise, olayların, El Fetih’in disiplinsiz unsurları tarafından kışkırtıldığını söyleyerek, Emel hareketi ile çabaları sonrasında Hizbullah’ın müdahalesinin ardından iki taraf için de işlerin netleştiğini dile getirerek, partinin, durumu radikal çözümler ele alarak sona erdirmeye ve nedenlerini ele almaya söz verdiğini ifade etti.