Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakan Pharaon, Lübnan iç siyasetine ilişkin açıklamalarda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan siyasetinde istikrarsızlık devam ediyor. Tartışmanın merkezinde yaklaşmakta olan erken seçim ve eski Başbakan Selam’a yöneltilen suçlamalar var.

Devlet Bakanı Şarku’l Avsat ile yaptığı röportajda, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin erken parlamento seçimleri konusundaki tutumu hakkında açıklamalarda bulundu. “Erken parlamento seçimleri 2011’de bizim için bir gereklilikti. Ancak bugün unutulmamalıyız ki, süreçteki tüm tehlikelere rağmen, seçim yasası siyasi güçler arasında bir fikir birliğinin ardından kabul edildi” dedi. İki ay içinde yapılması planlanan parlamento seçimlerinde oy kullanacakların ikamet ettikleri yerlerde sandık başına gitmeleri doğrultusunda değişiklikler yapılacağını kaydetti. Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen manyetik karta ulaşımın halen zor olduğunu belirten Pharaon, tüm engellere rağmen halkın ikamet ettikleri yerlerde oy kullanmasının önemli olduğunu söyledi.

Pharaon’un gündeminde 2014 yılında DEAŞ ve Nusra örgütleri tarafından kaçırılan Lübnanlı askerler de vardı. Süreçte yaşananlardan sorumlu tutulan Eski Başbakan Tamam Selam’a karşı yürütülen kampanyalara yanıt veren Pharaon, “Selam döneminde hükümetin içinde bulunduğu koşullar herkes tarafından biliyor” dedi. O dönemki dengelerin bugünle kıyaslanmaması gerektiğini söyleyen Lübnanlı Bakan, başta güvenlik riskleri olmak üzere bugün DEAŞ’a karşı varılan mutabakatların hiçbirinin o zaman ortada olmadığına dikkati çekti.”

Bakan, “Başkan Selam’a suçlama yöneltilmesi yerine sabırla yürüttüğü çalışmalar için teşekkür edilmelidir” ifadesini kullandı.

Lübnanlı Bakan, açıklamasının sonunda Suudi Arabistan’da kutlanan Milli Güne değindi. “Bu, Lübnanlılar açısından da önemli bir gün. Zira Suudi Arabistan en zor ve kritik dönemlerde Lübnan’ın yanında yer aldı” ifadesini kullandı.” Suudi Arabistan’ın Lübnan’da yaşanan iç savaşın durdurulması ve Taif Anlaşması’nın imzalanması için gösterdiği çabayı hatırlatan Pharaon, Suudi Yönetimi’nin ekonomik ve finansal açıdan güçlenmelerinin öncüsü olduğunu söyledi. “Yalnızca iyi ve kötü günde yanımızda kalanlara biz de sadık kalırız” ifadesini kullandı.