Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı Bakan: Şam’a güvenmiyoruz, Rusya’dan garanti istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü için sunduğu planın detayları beklenirken, Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdulkerim, çeşitli güvenceler vererek mültecileri ülkelerine dönmeye ikna etmeye çalışıyor.

Büyükelçi’nin teklifini mültecilere ileten Lübnan Göçmenlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Murabi, mültecilerin dönüşü konusunda Şam yönetimine güvenmediğini ve Rusya’dan garanti istediklerini belirtti.

Murabi, Rus heyetinin Lübnanlı yetkililerle görüşerek, mültecilerin dönüşü için Rusya-Lübnan-Suriye arasında ortak bir komite kurulmasını kararlaştırmasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen halen mülteciler için bazı garantiler veren Rusya’nın dönüş planını açıklamasını beklediklerini söyledi.

Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a röportaj veren Bakan Murabi, Suriye Büyükelçisi’nin mültecilere verdiği sözlerin ‘önemsiz’ olduğunu dile getirerek, “Ne rejime ne de yetkililerine güvenimiz yok. Suriye’de artık tek söz sahibi taraf konumuna gelen Rusya’nın vereceği garantileri ve mültecilerin dönüşü için hazırlanan planın detaylarını bekliyoruz. Büyükelçi’nin verdiği garantileri kabul edip etmemek mültecileri bağlar” dedi.

Lübnan’daki Suriyeli mültecileri endişelendiren konuların başında zorunlu askerlik meselesi geliyor. Bu mesele, Büyükelçi Ali Abdulkerim ile Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil arasındaki görüşmenin de ana gündemlerindendi. Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri de Rus heyetine, bu meseleyle birlikte rejim tarafından çıkarılan 10 sayılı kanunun da gözden geçirilmesi teklifini sunmuştu.

Basil ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalar yapan Abdulkerim, Basil’in zorunlu askerlik konusunu sorduğunu, kendisinin ise “Başkan Beşşar Esed, yıl içinde bu konuda birden fazla af yayınlıyor. Ayrıca, bu kişilerin sorunlarını çözmeleri için yeterli süreyi de tanıyor. Sonuçta askerlikle yükümlü Suriyelilerin sayısı az değil. Bu kişilerin bedel ödeyerek askerlik yapmama gibi bir imkanı var. Bu imkan 4 yıldan fazla Suriye dışında kalanlara tanınabilir” karşılığını verdiğini söyledi.

Büyükelçi Abdulkerim, Suriye ordusunun son zamanlardaki askeri başarılarının verdiği güvenle birlikte Halep, Humus ve Şam gibi büyük şehirlerde sanayinin yeniden aktif hale gelmeye başladığını da sözlerine ekledi.

‘’Rusya’nın sunduğu girişimi destekliyoruz’’

Suriye’deki belediyeler, dönmek isteyen mültecilerin isim listelerini talep ederken, Büyükelçi Abdulkerim dönmek istediğini bildiren mültecilerin sayısının her geçen gün arttığına işaret etti.

Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdulkerim, yaptığı açıklamada konu hakkında şunları söyledi:

“Rusya tarafından sunulan, bizce olumlu olan girişime destek veriyoruz. Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi civar ülkelere göç eden Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünün kolaylaştırılması için Suriye makamlarıyla koordineli çalışıyoruz. Hükümet, zorluk değil kolaylık sağlamaya çalışıyor. Lübnan Cumhurbaşkanı sayın Mişel Avn ve Ulusal Güvenlik Müsteşarı General Abbas İbrahim’in girişimleri de oldukça değerliydi.”

Rusya tarafından önerildiği iddia edilen Suriye-Lübnan ortak komitesine ve bu komitenin çalışmalarını Ürdün’e açılan Nasib sınır kapısında da yürütme imkanı olup olmadığına değinen Abdulkerim, “Suriye ve Lübnan devletleri var oldukça ve bu iki devlet arasında karşılıklı anlayış geliştirildikçe Rusya bu çabaları destekleyecektir. Sayın Abbas İbrahim’in Suriye’deki ilgili makamlarla koordineli çalışması, Rus tarafını rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.