Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı Bakan’dan Suriye rejimine uluslararası baskı yapılması çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan geçici hükümetinin Göçmen İşleri Bakanı Muin el-Murbi, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ının ülkelerine hemen dönmek istediklerini dile getirdiğini ancak rejimin dönen mültecilere yaptıklarının onları dönüş konusunda cesaretlendirmediğini söyledi. Rejimin 20 bin mülteciyi öldürdüğünü ve yüzlercesini kaçırdığına dikkat çeken el-Murbi, dönenlerin orduya katılmaya zorlandığını bunun da mültecilerin dönmesine engel olduğunu belirtti.

Murbi, düzenlediği basın toplantısında, mültecilerin ülkelerine dönüşünü hızlandırmak üzere, uluslararası topluma Suriye rejimine mültecilere karşı işlediği suçlardan vazgeçmesi için baskı uygulama çağrısında bulundu. Bu bilgilerin Suriyenin içinden elde edildiğini ifade eden Murbi, Lübnan’ın içinde bulunduğu durumun sorumlusunun Hizbullah olduğuna işaret etti. Hizbullah, Suriye’de çok sayıda köy ve şehir işgal etmiş durumda. Murbi, ayrıca Hizbullah’a işgal ettiği bölgelerden çekilme çağrısında bulundu.

Lübnanlı Bakan, Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu’na (UNHCR) ait göreve müdahale ettiğini söyledi. Murbi, Basil’in Lübnan’da çalışan mültecilerin ikametgâhlarını yenileyerek UNHCR’ye karşı bir Don Kişot savaşı açtığını ifade etti. Kurulacak hükümet ve Başbakan’a Dışişleri Bakanlığı’nın göçmenlere geri dönüş hakkı veren karara uymasını sağlaması için çağrıda bulundu.