Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı hâkim, Uluslararası Adalet Mahkemesi’ndeki yerini aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi, perşembe günü beş gün süren zorlu oylama sürecinin ardından Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde görev alacak beş hâkimden dördünü seçti. 2018 yılının Şubat ayında 9 yıl boyunca görev yapacak olan 6 aday ülkeden 5’i Fransa, Hindistan, Brezilya, Somali ve İngiltere oldu. Altıncı ülke ise Lübnan olarak belirlendi.

Yapılan 5 turun ardından oylamayı kazanan isimler Lübnan’dan Navaf Selam, Fransa’dan Ronny Abraham, Somali’den Abdulgavi Ahmed Yusuf ve Brezilya’dan Antonio Augosto oldu. Hindistanlı D.Bhandara ve İngiliz hâkim C.J. Greenwood arasında 1 oylama daha yapıldı. Ancak bu oylama başarısız oldu. Zira 193 BM Genel Kurul üyesi ve 15 Güvenlik Konseyi üyesinin yaptığı oylamada bir adayın kazanması için her iki sandıkta da aynı oyu alması gerekiyor.

Son hâkimin belirlenmesi için yapılan altıncı turda Bhandar 155, Greenwood 76 oy aldı. Ancak sonuçlara itiraz edildi. Greenwood, Bhandara’nın oylarını geçersiz sayılarak yeni bir tur düzenlenmesini talep etti. Pazartesi günü saat 20:00’da yeni bir oylama yapılmasına karar verildi.

.2014 yılındaki seçimde Güvenlik Kurulu yedi, Güvenlik Konseyi ise dört turda seçim yapabilmişti.
Uluslararası Adalet Mahkemesi 15 yargıçtan oluşuyor ve görevi yürütecek isimler her üç yılda bir yeniden seçiliyor.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kenti olan Uluslararası Adalet Mahkemesi, özellikle sınır anlaşmazlıkları gibi devletler arasındaki hukukî davaları görüyor.