Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı liderler Suudi Arabistan Büyükelçiliği iftarında bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçiliği’nde düzenlenen iftar yemeğinde başta Lübnan Başbakanı Saad Hariri olmak üzere bir çok siyasetçi katıldı.

Suudi Arabistan’ın Lübnan’dan sorumlu elçisi Kraliyet Divanı Müsteşarı Nizar Alula da katılımcılar arasındaydı.

Suudi Arabistan Beyrut Maslahatgüzarı Velid el-Buhari ev sahibi olarak yaptığı konuşmada Lübnan ile köklü ilişkiler içinde olduklarını vurguladı.

Başbakan Hariri ise davette yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın Lübnan ile diğer Körfez ülkeleri arasında ayrım yapmadığını ve içişlerine karışmadığını vurguladı. Hariri, “Bizden kardeş ülkelerin içişlerine karışmamamız isteniyor” diye konuştu.

İftar davetine eski Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora başta olmak üzere siyaset ve medya dünyasından çok sayıda önemli şahsiyet katıldı. Ayrıca Kuveyt, Fransa, BAE, Mısır, Umman, Cezayir, Fas, Sudan, Yemen, Tunus ve Filistin Büyükelçileri de davete katılanlar arasındaydı.

Buhari yaptığı açılış konuşmasında “Lübnan’daki Suudiler ve Lübnanlılar hepiniz hoş geldiniz. Suudi Arabistan ve Lübnan arasında köklü ilişkilerimiz çölün kuraklığına meydan okuyan büyük bir hurma ağacı gibidir. Lübnan bu tarihi dostluğa ve derin ilişkilerine olan bağlılığını koruyor” diye konuştu.

Buhari’ye daveti için teşekkür eden Hariri, iftara katılmak üzere Suudi Arabistan’dan gelen Alula’ya şükranlarını sunarak “Daima bizimle oldu. Suudi yönetimi her zaman Lübnan’ı bir araya getiriyor ve ayrım gözetmiyor. Krallıktan öğrendiğimiz ve bizim de istediğimiz şey budur. Zorluklar karşısında birleşiyoruz ve Arap milliyetçiliğinin çatısı altında kalıyoruz. Taif Anlaşması’nın gerekliliklerine uyuyoruz. Lübnan ve Suudi Arabistan tarihi iyilik, muhabbet ve dayanışma ile dolu. Bu tarih için yükümlülüklerimizi yerine getirmeli ve kardeş Arap ülkeleriyle en iyi ilişkileri sürdürmeliyiz. Körfez ülkeleri en zor şartlarda Lübnan’ın yanında durdu. Hiçbir zaman içişlerine müdahale etmedi. Bizden de diğer ülkelerin içişlerine karışmamamızı talep ettiler. Lübnan’ın Arapçılık politikası aşılması mümkün olmayan bir kırmızı çizgidir” diye konuştu.

Hariri konuşmasını şu sözlerle noktaladı.

“Velid Buhari, Dr. Alula, Riyad’a ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a Lübnan’a verdikleri destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Lübnan için barış ve istikrarını isteyen tüm dost ülkelerle yolculuğumuza devam edeceğiz.”