Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı milletvekili Roks’tan Suriyeli mültecilerin dönüşü için 3 teklif | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan parlamentosundaki “Güçlü Lübnan” grubunda yer alan Emekli General Şamil Roks, Şarku’l Avsat gazetesine, Suriyeli mülteciler ve Lübnan’daki iç meselelere dair açıklamalarda bulundu. Roks, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüş ayrılıkları yaşamalarının, “normal” ve “iyi” bir durum olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın damatlarından biri olan Şamil Roks, Suriyeli mültecilerin yeniden evlerine dönüşü için çeşitli tekliflerde bulunarak, Avn’ın mültecilerin evlerine dönüş ısrarını destekledi.

Roks, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, bu konuda ısrarcı olmalarının ırkçılık ya da hoşgörüsüzlükten kaynaklanmadığını belirterek, “Suriyeli mülteciler, ülkelerindeki güvenlik sorunları nedeniyle buraya geldi. Şuanda Suriye’nin birçok bölgesine istikrarın geri geldiğini görüyoruz. Bu yüzden mültecilerin evlerine dönüş zamanı geldi diyoruz” şeklinde konuştu. Roks, ayrıca, Lübnan’ın geçmişte Filistinli mülteciler ve iç savaş yıllarında ülke içinde göç eden Lübnanlı mülteciler konusunda kötü bir sınav verdiğine değinerek, ülkenin bu konudaki hassasiyetlerine dikkat çekti.

Röportajında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Lübnan’daki Suriyeli mültecilere yaklaşımını eleştiren Roks, “UNHCR, Suriyeli mültecilere ülkenizde güvenlik ve istikrar yok diyor. Bu doğru değil. Birçok mülteci, İdlib’e ve hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelere dönüş yaptı. Ek olarak, Rusların arabuluculuğuyla Suriye’de ateşkes anlaşmaları imzalanıyor. Bu da mültecilerin dönüşünün hızlanmasına yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Altyapı sorunları yaşayan Lübnan’ın, daha fazla Suriyeli mülteciye tahammül gösteremeyeceğini, mülteciler nedeniyle Lübnan’da işsizlik krizinin tırmandığını belirten Roks, “Lübnan’da 35 bin üniversite mezunu var. Ancak, mezunlar için sadece 5 bin civarında bir istihdam kontenjanı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü için 3 yol

Mülteciler meselesinin ülkesi açısından “beka” ve “egemenlik” sorunu olduğuna işaret eden Lübnanlı vekil, Suriyeli mültecilerin evlerine dönüşüne dair 3 teklifte bulunarak şunları söyledi:

“Mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmeleri için Suriye hükümetiyle iletişim kurulmalıdır. Lübnanlı ve İsrailli yetkililer arasında, Suriye’nin güneyinde mültecilerin dönüşü için uygun şartların oluşturulması amacıyla BM temsilcisi gözetiminde istişareler yapılmalıdır. Mültecilerin dönüşü için başvurulacak üçüncü yol ise Rusya’nın bu konuda inisiyatif alarak mültecilerin evlerine dönüşünü sağlamasıdır. İstedikleri yolu seçsinler, mülteciler dosyasını sonuçsuz kalmak için açmadık.”

Lübnan seçimleri sonrası hükümet kurma çalışmalarına değinen ve her grubun özel isteklerinin hükümetin kurulmasını engellediğini de belirten Roks, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hükümetin kurulması konusunda her grup, üzerine düşen sorumluluğu sakin şekilde yürütmeli ve Lübnan halkının iradesini yansıtan seçim sonuçlarıyla uyumlu bir şekilde üstlenmeli. Partiler, bakanlıklar arasında ayırım gözetiyor. Çevre ve Spor bakanlıkları gibi bakanlıkların, diğerlerinden daha önemsiz olduğunu nereden çıkarıyorlar? Bazı gruplar, neden hizmet bakanlıkları istemekte ısrar ediyor? Ekonomimiz iyi durumda değil, ekonomik güvenceye ve yatırımcılar için cazip seçenekler sunulmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bir an önce CEDAR Kongresi’nde alınan kararları uygulamalıyız. Tıpkı yolsuzlukla mücadelede yaptığımız gibi. Lübnan halkı, yetkililerin görevlerini yapmaları için onları uyarmamızı bekliyor.”

Şamil Roks’tan ‘vatandaşlık kararnamesi’ açıklaması

Roks, röportajında, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın son olarak yeniden gözden geçirilmesini talep ettiği vatandaşlık kararnamesi hakkında da değerlendirmeler yaptı. Kararname ile vatandaşlık verilecek bazı kişiler hakkında güvenlik açısında şüphe olması nedeniyle büyük gürültü koparıldığını söyleyen Roks, “Kararname süreci, güvenlik birimlerini denetleyen İçişleri Bakanlığı’na yani başladığı yere geri döndü. İçişleri Bakanı’nın imzasından önce çeşitli güvenlik birimleri bu kararnameyi incelemeli, Bakan’ın imzasından sonra kararname Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Ancak, burada önemli olan şey, Cumhurbaşkanı’nın kararnameyi yeniden gözden geçirme noktasında gösterdiği cesaretti.”

Şamil Roks, bazı tarafların kararname üzerine büyük patırtılar kopararak, siyasi amaçlar için bu durumu istismar etmeye çalıştığını iddia etti. Emekli General, vatandaşlık kararnamesinin insani yönüne dikkat çekti ve Lübnan’da bu kararnamenin kabulünden sonra yeni insani adımların atılması olasılığının yüksek olduğunu belirtti.