Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı partiler ‘vatandaşlık’ konusuna tepkili | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın imzaladığı yeni vatandaşlığa kabul kararnamesi, siyasi partilerin eleştirilerinin odak noktası haline geldi.

Siyasi partiler Anayasa Komisyonu’na giderek kararnameye itiraz etmeye hazırlanırken, İlerici Sosyalist Parti ile Lübnan Güçleri Partisi yeni kararnamenin birtakım soru işaretleriyle dolu olduğu görüşünde.

Lübnanlı Milletvekili Vehbe Katişa, Cumhurbaşkanı Avn’ın 300’den fazla kişiye vatandaşlık verilmesine ilişkin kararının ‘tehlikeli bir girişim olduğunu ve buna müsamaha gösteremeyeceklerini’ belirtti.

Mişel Avn’a yakın kaynaklar ise, düzene karşı herhangi bir tehdit oluşturmayan kişilere vatandaşlık veren önceki Cumhurbaşkanlarını örnek göstererek, itiraz girişimlerinin hedefinin tamamen siyasi olduğunu savunuyor.

Öte yandan Lübnan Güçleri Partisi, Dışişleri Bakanı Cebran Basil’i, partiyi felce uğratmaya ve hükümetteki rolünü sınırlamaya yönelik bir kampanya yürütmekle suçlamıştı. Siyasi partilerin, bir sonraki hükümette bakanlık payının artırılmasını talep eden Lübnan Güçleri ile işbirliği yoluna gitmesinin ardından, Özgür Yurtsever Hareket ile Lübnan Güçleri arasındaki anlaşmazlık derinleşti.

Lübnan Güçleri Partisi, Cumhurbaşkanı Avn’ın damadı Cibran Basil ile yaşadıkları tartışmalara müdahil olmaması noktasında ısrar ediyor. Parti, siyasi programının da yolsuzlukla mücadele, devlet müesseslerini güçlendirme ve bu müesseselere yapıcı reformlar getirme süreçleriyle uyumlu olduğuna dikkat çekiyor.