Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlı yargıçlar seçimleri boykot etme kararından vazgeçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da daha önce seçimleri denetlemeyi boykot ettiklerini açıklayan yargıçlar tarafından yayınlanan açıklamada, “Lübnan’ın varlığını oluşturan demokratik sürecin devamı yönündeki ulusal sorumluluklar çerçevesinde” boykot kararının geri çekildiği bildirildi. Yargının vatandaşı anayasal hakkı olan yöneticilerini seçme hakkından alıkoyamayacağının belirtildiği açıklamada, soruşturma ve davaların durdurulması kararlarının sürdüğünü ve sadece gözaltı davalarına bakılacağı ifade edildi.

Başkent Beyrut’taki Adalet Sarayı’nda, dün gerçekleştirilen Lübnan Yargıçlar Genel Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Yüksek Yargı Meclisi Jan Fahd, “Yargı mensupları, içinden geçtikleri zor şartlar nedeniyle görevlerine başlarken adaletle yerine getireceklerine dair yemin ettikleri görevlerini sürdüremez oldu. Yargıçlar 2012 yılından bu yana kendisine sağlanan toplumsal garantilerin geri alınmasını görüyor. Bu durum da onu bugününden ve geleceğinden endişe duymaya itiyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yargıçların, 6 Mayıs günü düzenlenecek seçimleri denetlemeyi boykot etmesi üzere yaşanan tartışmalara değinen Fahd, “Yargının seçim işlemlerini denetlemesi kaçınılmazdır. Yargı üyeleri, demokratik süreci akamete uğratan ve vatandaşların anayasal hakkı olan oy kullanma hakkını engelleyen taraf olamazlar. Lübnan halkı adına hüküm veren yargı kurumu, seçimleri denetleme görevini her yargı üyesinin temel görevi olarak görmektedir. Bu görev, hiçbir gelişmeden etkilenmeden yerine getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Bu karar bütün yargı üyelerini kapsıyor

Lübnan yargısının en üst yetkilisinin bu açıklamasına destek veren yargı üyeleri ise bu açıklamanın önümüzdeki aşama için herhangi bir gelişme ön görmediğini belirtiyor. Konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan yargı kaynakları, “Siyasi erkin yargı üyelerinin maddi ve manevi haklarını daraltmasının amacı bazılarının istediği gibi yargıyı seçim sürecini engellemeye itmekten ibarettir. Ancak bu durum bütün yargı üyelerini bağlamamaktadır. Seçimlerin denetlenmesi işlemine katılmak istemeyen herhangi bir yargıç, bunu seçimlerden en az iki hafta önce resmi bir yazıyla bildirmelidir” ifadelerini kullandı.

“İnsani ve ahlaki bir vazife”

Seçimlere boykot uygulamaktan vazgeçen Lübnanlı yargıçlar, genel boykotlarını sürdürerek, davalara bakmayacaklarını vurgularken, sadece gözaltı davalarına bakacaklarını duyurdu. Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yargı Meclisi üyelerinden bir yetkili, “Gözaltına alınanların hakları, insani bir meseledir. Bu mesele bir yargıç açısından da bir onur meselesidir. Gözaltına alınan bazı şahıslar suçsuz olabilir ve bunlar serbest bırakılmalı. Bu durum ciddiyetle yaklaşılması gereken bir durumdur. Bir yargıç için devlet tarafından mağduriyete uğratılmış olsa bile gözaltına alınan bir kişinin davasına bakması insani ve ahlaki bir vazifedir” dedi.

“Mağduriyet, adliyenin otoparkından başlar”

Lübnan’da yargıçlar, birçok alanda mağduriyet yaşıyor. Şarku’l Avsat’a konuşan Lübnan Yargıçlar Genel Kurulu’na katılan bir yargıçlar, “Lübnan’da yargıçların mağduriyeti, adliyenin otoparkından başlar, adliye koridorlarında ve dava salonunda devam eder” değerlendirmesini yaptı.

Adliyelerdeki asansörlerden temizlik işlerine kadar birçok kısımda büyük ihmaller olduğuna değinen yargıçlar, mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda hükümete çağrıda bulundu.

Hariri: Yargıçlar taleplerinde haklı

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri ise yargıçların taleplerinde haklı olduğunu söylerken, yaklaşık 2 haftadır devam eden boykot hareketini kabul edemediğini söyledi. Hariri, konuya dair yaptığı açıklamada, “Yargıçlar ikinci kez boykot uygulayarak işlerini ihmal ediyorlar. Bu Lübnan’da yaşanabilecek bir olay” dedi.

Berri: Yargıçlar yüksek maaş almayı hak ediyor

Konuya müdahil olan Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ise “Yargıçlar, kamu personellerinden daha yüksek maaş almayı ve yargı bağımsızlığının güçlendirilmesini talep etmekte haklıdır” değerlendirmesini yaptı.