Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnanlıların üçte biri yoksulluk seviyesinin altında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Maruni Patriği Behara Butros Rai, Lübnanlıların üçte biri fakirlik seviyesinin altında olduğunu ve çoğunun konut, gıda, giyim, sağlık, eğitim, su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın da hazır bulunduğu Bkerki’deki Noel ayininde Rai, “Lübnanlıların beklediği mutluluk müjdesi, siyasi istikrar ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, gençlerimiz ve uzmanlar için istihdam ve üretim fırsatlarının temin edilmesi, çiftçiler ve sanayicileri desteklemek ayrıca ürünlerini pazarlamak, ebeveynlerin çocukları için istedikleri okulu seçme hakkının korunması ve devletin öğretmenleri maaşla desteklemesi ile gerçekleşecek. Biz Lübnan’da temel bir unsuru olan ilmi düzeyi ve disiplini ile bilinen eğitim anlayışını parça parça kaybettik” dedi.

“Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizin evlerine dönmelerini istiyor”

Rai, “Suriye ve Irak’ta yerinden edilen kardeşlerimizin saygınlıklarının olduğu ve kültürlerini koruduğu evlerine, topraklarına ve vatanlarına dönmelerini, Lübnan’ın ve Lübnanlıların yükü hafifletmelerini umutla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Patrik Rai konuşmasını şöyle sürdürdü, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Müslüman ve Hristiyanlığı kaldırarak, kutsal Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalışan kararından muzdarip Filistin halkını düşünüyoruz. Trump, özellikle barışı sevenler olmak üzere bütün dünyanın isteğine meydan okudu. Sanki Filistin davasını yok etmek ve bu durumu iki devlet kurarak çözmek istiyor.”