Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lüksemburg Büyük Düşesi Beyrut’ta Suriyeli göçmenler konusunu görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa, dün Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile bir araya gelerek Suriyeli göçmenler konusu görüştü.

Avn, Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa’dan Suriyeli mültecilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmesini talep ederek, ekonomik ve yönetim reformlarının yanı sıra terörle mücadelenin başarısı için çalışacaklarını vurguladı. Avn ayrıca, hükümetin kurulmasından sonra CEDAR (Sedir) Konferansı kararlarının uygulanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise, Lüksemburg Düşesi Teresa’nın, Lübnan’daki göçmenlere yapılan yardımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, Lübnan ve Lüksemburg arasındaki ekonomik işbirliğinin ve kadın projelerinin önemine değindiği ifade edildi.

Avn, düşes himayesinde düzenlenen ve hassas çevrelerde cinsel şiddetin formlarının tartışıldığı uluslararası konferansın başarı sağlamasını temenni etti.

Avn, düşese Filistin devletinin kurulmasını destekleyen ve Kudüs gerçekliğinin değişmesini reddeden ülkesinin ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRW) tutumu için teşekkürlerini iletti. Avn ayrıca, Düşes’ten siyasi bir çözüm beklenmeden Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi için destek talep etti.

‘Diyalog ve Toplantı için İnsan Akademisi’ inşası için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğu öneriye yönelik düşesten ülkesine destek isteyen Avn, güvenlik ve istikrarı pekiştirmek için çalışmalar yapıldığına dikkati çekti.

Avn, “Sedir Konferansı kararlarının uygulanması için olduğu gibi hükümetin kurulmasıyla bu kapsamda daha çok çalışmalar yürütülecek” diye konuştu.

Hariri’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Lübnan’daki Suriyeli göçmenler konusunun yanı sıra özellikle Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) olmak üzere uluslararası kurumların göçmenlere sağladığı insani ve sosyal yardımın ele alındığını belirtti.