Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lüksemburg Dışişleri Bakanı’ndan AB’ye çöküş uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Avrupa Birliği’nin (AB) devamlığının risk altında olduğunu dile getirdi.

Bakan Asselborn, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, “Değerlere karşı duyulan saygı azaldıkça, AB projesi de çökecek” ifadelerini kullandı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı, AB’deki ülkelerin artık dayanışma ve sorumluluk değerlerini kaybettiğini ve başka bir Avrupa istediklerini belirterek, bunun bir birine doğru ilerleyen iki lokomotife benzediğini ve çarpışmalarının kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Bakan Asselborn, “Avrupa’daki ülkeler basın ve yargı özgürlüğü devam ettiği sürece bu kararı alabilirler. Ancak bu gerçekleştiğinde AB, İkinci Dünya Savaşı sonrası ihtiyaç duyulan AB olmayacak” şeklinde konuştu.

“Macaristan AB şartlarına saygı duymayan bir ülke”

Öte yandan mültecileri ülkesine kabul etmeyi şiddetle reddeden Macaristan Başbakanı Viktor Urban atıfta bulunan Asselborn, “Macaristan artık ortaklığa ve AB şartlarına saygı duymayan bir ülke. Kendilerini hala AB içinde görüp görmediklerini sorgulamalılar” dedi.

“AB, varoluş krizi yaşıyor”

AB’nin ‘bir varoluş krizi’ yaşadığını belirten Asselborn, bununla birlikte göçün ‘AB’nin sürekliliği için bir sınav’ olduğunu sözlerine ekledi.

Brüksel’de 29 Haziranda sona eren AB Zirvesi’ne değinen Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, AB politikasının uygulanmasının, AB’nin dış sınırlarının daha iyi kontrol edilmesini içeren kapsamlı bir göç yaklaşımına bağlı olduğunu vurguladı.