Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, AB reformuna yönelik ‘açık ve iddialı’ bir yol haritası çizme çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün yaptığı açıklamayla önümüzdeki haziran ayına kadar Avrupa Birliği (AB) reformlarına yönelik ‘açık ve iddialı’ bir yol haritası çizilmesi çağrısında bulundu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Paris’te Macron ile birlikte düzenlenen toplantıların ardından gerçekleştirilen basın toplantısında, “Haziran ayına kadar sonuç almamız gerekiyor” diye konuşarak Fransa liderine destek verdi.

Macron’un çağrısının hedefinde euro bölgesinde yeni bir bütçe ve maliye bakanı da dâhil olmak üzere AB’nin yenilenmesine yönelik büyük bir reform gerçekleştirilmesi var. Ancak bazı AB’li liderleri konuya çekinceyle yaklaşıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin lideri Merkel’in desteğine güveniyor. Ancak Merkel’in hükümet koalisyonu kurmaya çalıştığı yaklaşık son altı aylık dönemde Almanya’da siyasi çıkmaz yaşanması Macron’u planlarını ertelemeye zorladı.

Dördüncü başbakanlık döneminin ilk resmi yurt dışı ziyaretini geçen çarşamba günü Fransa’ya gerçekleştiren Merkel şu ifadeleri kullandı:

“Fransız-Alman ilişkileri Avrupa’nın geleceği için anahtar niteliği taşıyor. Başlangıçtaki fikirlerimizde olmayabiliriz ancak Fransa ve Almanya geçmişte birlikte çok şey başardı. Şimdi ortak yollar formüle etmek istiyoruz. Bunu başarmak konusunda kararlıyım. Yapabileceğimize inanıyorum. Avrupa’nın çok taraflılığın baskısı altında olduğu jeopolitik bir konumda birleşmesi gereklidir. ”

Macron da açıklamasında Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması), göç ve son dönemdeki İtalyan seçimlerinin sonuçlarına açıkça yansıyan popülizmin yükselişi de dahil birçok güçlükle karşı karşıya olan AB’nin ileriye dönük birleşik bir yol bulmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Macron “Haziran ayındaki görevimiz, euro bölgesi, göçmen politikaları, savunma, ticaret, araştırma ve eğitim gibi alanlarda karşı karşıya kaldığımız zorluklarla başa çıkmakla ilgilidir. Açık ve iddialı bir yol haritası sunacağız” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı, eski bir Rus casusa düzenlenen suikast girişimi ile ilgili İngiltere’ye verdiği desteği de yineledi. Gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunun bir Rus müdahalesi olduğuna ve sinir gazıyla gerçekleştirilen saldırının arkasında Moskova’nın yer aldığına inanıyor ve kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkel de konuya ilişkin olarak “Rusya’nın sorumlu olduğunu düşündüren pek çok belirti var. Bu çok zor bir durumdur. Bugün birlik içinde verilecek en iyi karşılığı tartışacağız” açıklamasında bulunarak Macron’un yaptığı kınamaya destek verdi.