Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, AB’nin dijital şirketlere uyguladığı vergiden memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Zirvesi’nin arifesinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) büyük dijital şirketlere dayatmayı planladığı verginin Avrupa bütçesini olumlu etkileyeceğini söyledi. Ayrıca vergi uygulamasının, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından duyulacak mali ihtiyaçların yarısını karşılayacağını belirtti.

Hollanda ziyaretinde Başbakan Mark Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Macron, bu verginin AB’ye üye devletlerden daha fazla kaynak sağlamalarını istemeden Avrupa politikaları için yeni kaynaklar sağlayacağını vurguladı.

Macron, Avrupa’daki vergi tartışmaları hakkında gelen soruya, AB içinde daha fazla yakınlaşma ve dayanışma çağrısında bulunarak cevap verdi.

Macron, dün geceyi Lahey’de geçirerek, liberal hükümet başkanını Brüksel’de 22-23 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek zirvede ele alınacak tartışmalı konu ‘Euro bölgesi reformu ve Avrupa bütçesi oluşturulması projesi’ni desteklemesi yönünde ikna etmeye çalıştı.

Rutte, zaten Avrupa bütçesine aktif olarak katkıda bulunan ülkesinin daha fazla para ödemesini istemediğini açıklamıştı.

Fransa ise, Avrupa Zirvesi’ndeki ortaklarını, Euro Bölgesi’ni güçlendirmenin yanında kriz yaşayan herhangi bir ülkeye yardım etmek için ‘finansal kapasite’ sağlamaya çalışmak ve gelecekteki sektörlere yatırım yapmak için ikna etmek istiyor.

Öte yandan, Macron, Rutte ile görüşmesinden önce Lahey’de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) genel merkezine bir ziyaret gerçekleşti.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, bu ziyaretin Suriye kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ve İngiltere’de zehirlenen eski Rus ajan Skripal’in Salisbury’de maruz kaldığı ve Rusya’nın sorumlu tutulduğu zehirleme olayı bağlamında gerçekleştiğine işaret edildi.