Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron ada sakinlerinin artan baskısına rağmen yarın Korsika’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçimlerden bu yana en hassas dönemlerden birini yaşayan ve binlerce milliyetçinin sokaklara dökülmesine neden olan gösterilerin ardından yarın Korsika’ya gidecek. Korsika Yürütme Konseyi Başkanı Gilles Simeoni, France Inter Radyosuna verdiği demeçte, “Cumartesi günü düzenlenen gösterilerin başarıya ulaşmasından sonra beklentiler yüksek” dedi.

Yetkililer eyleme 5 ila 6 bin kişinin katıldığını ifade ederken gösteriyi düzenleyenler ise bu sayının 22 bin civarında olduğunu ifade etti. Le Monde Gazetesinin verilerine göre ise 330 bin nüfuslu adadan 8 bin kişi gösteriye katıldı. Fakat bu durum ada sakinleri için önemli değil çünkü 22 ve 23 Ocak tarihlerinde Paris’te milliyetçiler tarafından Başbakan Edouard Philippe’e sunulan tüm dosyaların reddedilmesinden sonra ‘diyalog’ için Macron’u ikna etme hedeflerini gerçekleştirdiklerine inanıyorlar. Korsikalı liderler ise adanın bağımsızlığını talep etmezlerken dokunulmazlık ve bunun Fransa Anayasasına dahil edilmesi gerektiğini belirttiler. Yeni Kaledonya ve Martinique gibi adaya özel bir vergi ve sosyal statü verilmesini ile dilinin başka bir resmi dil olarak tanınmasını ayrıca Korsikalı tutsakların yakınlaştırılmasını talep ediyorlar. Korsika’da ayrılıkçılar azınlıktır ve ada Katalonya’ya benzemez. Simeoni ve müttefiki Korsikalı Birliği Başkanı Jean-Guy Talamoni, ayrılıkçı olsa da radikallerin talebini askıya aldı. Simeoni, “Korsikalılar eğer özerklik kazanırlarsa memnun olacaklar” dedi.

Korsika, onlarca yıldır yaklaşık 4 bin 500 saldırıya sahne oldu. Bu saldırıların çoğu, Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne (FLNC) bağlı olarak gerçekleşti. 2014 yılında FLNC bağımsızlık eylemlerini durdurdu. Ancak bazı milliyetçiler silahlı mücadelenin bırakılmasına rağmen Paris’i taleplerinin gerçekleşmemesi durumunda şiddetin devam edeceği konusunda uyarmaktan çekinmiyorlar. Simeoni dün, şiddetin sonlandırılması gerektiğini belirterek, “Fakat bugün bu durum patlak verebilir ve talep ettiğimiz diyalogun açılması da Fransız yetkililerin sorumluluğundadır” dedi.

Ziyarette önemli nokta Macron’un konuşması olacak

Jean-Guy Talamoney “Macron şimdiye kadar olduğu gibi kayıtsız kalmamalı, açıklık mesajı ve çok güçlü bir diyalog çizilmeli” dedi. Ziyaret Şubat 1998’de suikaste uğrayan Bölge Valisi Claude Erignac’ın anma töreni için gerçekleşti. Bu terör eylemi 30 ila 40 bin Korsikalı tarafından şiddetle kınandı. Fakat ziyaretteki en önemli nokta Macron’un çarşamba günü yapacağı konuşma olacak. Macron “Nisan 2017’de başkan adayı olduğu dönemde konuşmasında, Korsika’nın cumhuriyet içinde olduğunu vurguladı. “Mevcut düzen Korsika’nın güçlerini geliştirmesine izin vermiyorsa, ilerlemeyi ve yasayı gözden geçirmeyi düşünebiliriz” dedi.

Fransa Ulusal Meclis Başkanı: Korsika’nın dokunulmazlığı tanınmalı

Macron üzerindeki baskı, milliyetçilerin ada yetkilerini kontrol etmelerine izin veren, geçtiğimiz Aralık ayında seçimleri kazanmasıyla arttı. Macron’un partisine bağlı, Fransa Ulusal Meclis Başkanı François de Rugy, Korsika’nın dokunulmazlığının tanınması gerektiğini vurguladı.