Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, Afrika ile ilişkilerini güçlendirmeye çabalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrika zirvesinde Sahel bölgesindeki 5 ülkenin liderleriyle görüşmek üzere Moritanya’ya yaptığı kısa ziyaretin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 3 Temmuz’da Nijerya’nın başkenti Abuja’ya ulaştı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre, Abuja’da Nijeryalı mevkidaşı Muhammadu Buhari ile bir araya gelen Macron, daha sonra ise Batı Afrika’nın ekonomi ve kültür başkenti olan Lagos’a gitti.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Gana ziyaretinden sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İngilizce konuşan zengin ülkelere yönelik ziyareti, bu ülkelerle daha güçlü ilişkiler kurma niyeti taşıdığının da açık bir göstergesi niteliğinde.

Fransa’nın ekonomik açıdan vazgeçilmez bir ortağı olan Nijerya, günlük yaklaşık olarak 2 milyon varil üretiyor. Bu oran ise Fransa’nın toplam üretim hacminin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmakta.

Öte yandan Macron ve Nijeryalı mevkidaşı Buhari’nin, görüşmeleri sırasında güvenlik meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Nijerya, Batı Afrika’da 200 bin kişilik bir orduya sahip etkili bir askeri güç olarak sayılmakta. Ancak ülke radikalizm yanlısı Boko Haram grubu tarafından yürütülen terör faaliyetlerine de tanık oluyor. Özellikle yıl başından bu yana çiftçiler ve göçebe hayvan yetiştiricileri arasında binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalar yaşayan Nijerya, birçok güvenlik zorluğu ve şiddet eylemlerinden mustarip.

Aynı şekilde Emmanuel Macron, şehrin kültürel ve sanatsal durumuna odaklanmak üzere geleneksel diplomatik normlardan kurtulma kararı alırken, 20 milyon nüfuslu Lagos’u ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı oldu.

Macron, ziyareti sırasında şehirdeki konser, defile ve tiyatro gösterilerine de katıldı. Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanı Steve Ayurindi AFP’ye yaptığı açıklamada, Macron’un Lagos’a gelerek, kültür faaliyetlerine katılmasının harika bir sürpriz olduğunu ifade etti. Bu durum karşısında şaşırmadıklarını belirten Bakan, “Fransa, güzel kültürlere ilgisiyle tanına bir ülke ve Macron da bu ülkeyi bilen genç bir lider” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucu kokusunun yaygın olduğu ve kötü bir üne sahip olan şehirde diplomatları görmek, Nijerya halkı açısından şaşırtıcı bir olay.

Öte yandan Afrika’daki çağdaş sanatın en büyük sergilerinden ve üç Nijeryalı sanatçının çalışmalarını Macron’a sunacak olan Art- X Direktörü Tokini Peterside, “Bu akşam çok heyecanlı” açıklamasında bulundu. Direktör, Lagos’un Afrika’nın kültür başkenti olduğu gibi, dünyaca ünlü müzisyenler, sanatçılar ve moda tasarımcılarıyla da öne çıktığını vurguladı.

Diğer taraftan Macron, Nijeryalı genç girişimcilerle görüşmelerde bulunduktan sonra, dünyaya Fransız kültürünü ve dilini tanıtan “Alliance Française” yeni merkezinin açılışına katılacak.

Prestijli Iquique mahallesinde bulunan merkez, Nijeryalı milyarder Mike Aydinuga tarafından finanse ediliyor.