Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, BAE’yi ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’nın ortak bir şekilde başlattığı Louvre Abu Dabi Müzesi’nin açılışına katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gidecek. Çarşamba günü başlayacak ziyaret iki gün sürecek.

Macron, temaslar çerçevesinde Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zaid, BAE Başbakanı Muhammed bin Raşid el Maktum ile bir araya gelecek. Görüşmelerde bölgesel krizlerin yanı sıra Paris ve Abu Dabi arasındaki ikili ilişkiler de gündeme gelecek.

Macron’a ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Kültür Bakanı Françoise Nyssen, Ekonomi ve Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Sekreteri Benjamin Griveauxas’ın yanı sıra BAE’de aktif varlığı bulunan veya BAE pazarında yer almak isteyen işadamları ile ortak başkanlardan oluşan bir heyet de eşlik edecek.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamalar Paris ile BAE ile ilişkilerinin, güven, mükemmellik ve çeşitlilik çerçevesinde ilerlediği yönünde. Kaynaklar “BAE, Fransa için önemli bir ortak ve Körfez bölgesinde bir istikrarın kutbudur’” açıklamasında bulundu.

Fransa – BAE ilişkileri

Taraflar arasında imzalanmış birçok anlaşma bulunuyor. Bunların başında avunma anlaşması yer alıyor. Aynı şekilde Fransa’nın BAE’de el-Afra Hava Üssü ve Şeyh Zaid Limanı’nda da deniz kuvvetleri mevcut. Fransa Cumhurbaşkanı, bu ziyaretinde deniz üssündeki Fransız birliklerini inceleme fırsatı bulacak. Deniz donanmasında 300 ila 800 konuşlanmış asker bulunurken, Fransız savaş uçakları da Paris’in ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona katılımı bağlamında Suriye ve Irak’taki DEAŞ’a yönelik operasyonlarında söz konusu hava üssünü kullanıyor. Fransız kaynakları, donanmanın ABD Hava Kuvvetleri’nden sonra en büyük ikinci uçuşları gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bir hafta önce Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Abu Dabi’yi ziyaret etmişti. Fransız kaynaklar, Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinde anlaşmalar imzalanmayacağını duyurdu. Uzun yıllar önce başlayan ve halen sonuç alınamayan Rafale (uçaklarına yönelik görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Ekonomi anlaşmalarının gelecek yılın başında yapılacağını ifade eden kaynaklar tarafların yenilenebilir enerji, ulaşım ve elektrik sektörlerinde işbirliğini ve ortaklığını güçlendirmeye çalıştığını kaydetti. Fransız şirketler ise BAE’nin 2020’de Dubai’de düzenleyeceği “Dünya Fuarı”na dair yeni projelerde yer almak istiyor. Macron’un konuyu Şeyh Muhammed bin Raşid ile görüşeceği ifade edildi. Fransa – BAE Ekonomi Forumu’nun kapanış konuşmasını yapacak olan Macron’un bu bağlamda BAE’nin Fransa için önemli bir Pazar olduğunu vurgulaması ve ülkede 30 bin Fransızın yaşadığına dikkat çekmesi bekleniyor.

Ekonomik işbirliği ve ortak projelerin önemine rağmen, siyasi dosyalar da her iki tarafın da ajandasındaki öncelikli başlıklar arasında yer alıyor. Bu dosyalardan ilki, haziran ayından bu yana devam eden Körfez’deki kriz olacak. Fransız kaynakları bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Macron’un çözüm arayışında olduğunu belirtirken, Paris’in de Kuveyt’in arabuluculuğuna destek verdiği belirtiliyor. Paris sık sık tarafların çözümü diyalog yoluyla sağlamasının önemine atıfta bulunuyor.

Kaynaklar tarafından yapılan yorumlar yakın gelecekte krizin sonlanabileceğini gösteren olumlu işaretlerin olduğu yönünde. Ancak Fransız diplomatlar, ayrıntılı bilgi vermeyi reddediyor. Fransa Hükümeti, krizin takibi için eski Riyad Büyükelçisi Bertrand Besancenot’u devreye soktu. Zira krizin çözümünün Fransa’nın çıkarı açısından da önemli olduğu kaydediliyor.

Körfez krizinin yanı sıra, terörizm konusu da Abu Dabi’deki görüşmelerin ana gündem maddelerinden biri olacak.

Başkanlık kaynaklarından dün yapılan açıklamada Abu Dabi ile Paris arasındaki işbirliğinin güçlü olduğuna dikkat çekilirken Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana görüşmelerin devam ettiği vurgulandı.. Bu bağlamda Muhammed bin Zaid’in geçtiğimiz yılın haziran ayında Fransa’yı ziyaret ettiği hatırlatıldı.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde terörizmin finansmanı konulu bir konferans düzenleyecek olan Paris söz konusu konferansa BAE’den aktif katılım bekliyor.

Elysee Sarayı ve ilgili bakanlıklar, Macron’un önümüzdeki haftalarda Körfez’e düzenleyeceği diğer ziyaretler için de hazırlıklarına başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 2018 yılının başlarında İran’ı da ziyaret etmesinin muhtemel olduğu kaydediliyor.