Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: Bir kaç ay içinde DEAŞ’a karşı zafer ilan edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de Louvre Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Macron’un bu ziyareti cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana Körfez’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Abu Dabi’deki Fransız Zayed Limanı’nda açıklama yapan Macron, birkaç ay içinde Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütüne karşı kesin bir zafer kazanılmasını beklediğini ifade etti. Ancak bu zaferlerin terör tehdidinin sona ermesi anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Macron, bu açıklamalarını, 190 askerin çalıştığı Jean Bart firkateyninde yaptı.

“Kesin zafer anlamına gelmiyor”

Macron, “Rakka’da zafer elde ettik. Önümüzdeki birkaç hafta ve ayda da Irak ve Suriye genelinde kesin bir zafer elde etmeyi beklemekteyim. Fakat bu kesin olarak sona erdiği anlamına gelmiyor. Terörist gruplarla mücadele etmek; bölgede elde etmek istediğimiz kapsamlı siyasi çözümü tamamlayan önemli bir unsur olacak” açıklamalarında bulundu.

Abu Dabi, Fransa’nın, Afrika dışında asker bulundurduğu tek ülke olma özelliği taşıyor.

BAE’de bulunan ez-Zafra Hava Üssü’nde 700 Fransız askeri bulunuyor. Suriye ve Irak’taki DEAŞ örgütünün yerlerini bombalayan Rafal uçakları söz konu hava üssünden kalkmaktadır. Zafra Hava Üssü başkentin yakınında Macron’un ziyaret ettiği Zayed Limanı’nda bulunmakta.

Öte yandan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD liderliğinde ve Fransa’nın da katıldığı Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle 4 ay boyunca DEAŞ’la şiddetli bir şekilde savaştıktan sonra 17 Ekim’de, 2014 yılından beri DEAŞ’ın en güçlü kalesi olan Rakka’da tam egemenlik sağlandığını ilan etmişti.

Örgüt, son aylarda Irak ve Suriye’de ağır kayıplar veriyor. Örgütün kayıplarının en başında Irak’taki en önemli kalesi Musul’u kaybetmesi geliyor.